Vaša posledná menštruácia nastala už pred desiatimi týždňami a k oplodneniu vajíčka, teda k počatiu, prišlo pred ôsmimi týždňami. Áno, začína váš 10. týždeň gravidity!

Ako sa mení bábätko, vy a čo všetko sa deje vo vašom tele v tomto štádiu tehotenstva?

10. týždeň tehotenstva: Bábätko je skrčené a pomaly naberá na váhe

Vaše bábätko na začiatku desiateho týždňa tehotenstva meria približne 3 centimetre a váži 3 gramy. Na konci tohto týždňa už môže merať aj 7 centimetrov a vážiť 4,5 gramu. Drobec je v maternici skrútený, hlava mu smeruje k hrudníku a nohy má zvyčajne skrčené. Ak vám však lekár po ultrazvuku povie niečo iné, nejde o nič nezvyčajné, každé tehotenstvo a každý drobec je individuálny.

10. týždeň gravidity: Kedy zistíte pohlavie bábätka?

Hlavička bábätka je stále väčšia ako zvyšok jeho telíčka, tvoria sa zárodky zubov, prsty na nohách aj rukách sa oddeľujú, stráca sa chvostík, dieťatko začína vnímať chute, prehĺtať plodovú vodu a srdiečko je už plne vyvinuté. Lekár počas každého vyšetrenia kontroluje jeho ozvy. Zatiaľ vám však (ani po prvom ultrazvuku) nevie povedať pohlavie.

Hoci je o pohlaví vášho prírastku rozhodnuté už od počatia, ešte je priskoro, aby lekár vedel z ultrazvuku určiť, či to bude chlapec alebo dievča. Vytvárajú sa síce základy vonkajších pohlavných orgánov, no zatiaľ nie sú dobre viditeľné. U chlapcov sa už začína tvoriť aj testosterón, teda mužský pohlavný hormón.

Dieťatko sa stále hýbe, krúti a hmýri, no jeho pohyby budúca mamička ešte stále necíti. Výrazne sa rozvíja mozog bábätka, v ktorom sa tvoria nervové bunky a štruktúry.

Ustúpi ranná nevoľnosť v 10. týždni?

Hoci v tomto čase zvyknú ranné nevoľnosti ustupovať, do popredia sa dostávajú zmeny nálad, precitlivenosť a výraznejšie emocionálne prežívanie. Môžu za to veľmi vysoké hladiny hormónov. Nie však u každej budúcej mamičky a je pravda, že niektorým sa tehotenské nevoľnosti vyhnú úplne. Stále sa vám zväčšuje aj maternica (momentálne má veľkosť pomaranča), vyvíja sa placenta. Môžete sa začať viac potiť, stúpa aj pulzová frekvencia.

Rannej nevoľnosti by ste sa mali zbaviť na konci prvého trimestra, od ktorého vás delia ešte dva týždne.

Koľko je ideálne pribrať v tehotenstve?

Z vonkajších prejavov tehotenstva na sebe môžete spozorovať priberanie na váhe, horšiu kvalitu pleti či mastnejšie vlasy (môže za to produkcia hormónov). Zväčšuje sa vám bruško. Pokiaľ ide o hmotnostný prírastok počas tehotenstva, žiadne „jem za dvoch“ neplatí a privysoký prírastok nie je pre mamičku dobrý. Za primerané sa vo všeobecnosti považuje, ak mamička počas tehotenstva priberie od 13 do 15 kilogramov.

Ak sa chcete vyhnúť privysokému prírastku na váhe, obmedzte sladké (namiesto toho siahnite po sušenom ovocí, vločkách ochutených javorovým sirupom) a vyhýbajte sa aj presoleným jedlám. Soľ zadržiava vodu, a to sa môže prejaviť aj v podobe opuchnutých končatín.

10. týždeň tehotenstva: Čas na prvý ultrazvuk

Do konca desiateho týždňa tehotenstva už má váš drobec vyvinuté základy pre všetky orgány. Tie sa budú naďalej už len rozvíjať a zdokonaľovať. Týmto týždňom sa teda končí aj obdobie embryogenézie a začína sa rané fetálne obdobie. Váš gynekológ teda začne o vašom budúcom bábätku hovoriť ako o plode.

Zároveň je aj čas na prvé ultrazvukové vyšetrenie, kde svojho drobca konečne uvidíte na vlastné oči. Je priskoro pýtať sa lekára, či je to chlapček alebo dievčatko, ale ten čas príde už čoskoro. Majte teda ešte troška trpezlivosti.

Páčil sa vám článok?