Zima je za rohom a všetky drevené prvky v našich záhradách potrebujú opateru, aby ju prežili bez výraznej ujmy a spoľahlivo nám slúžili aj ďalší rok. Akým olejom môžete natrieť váš altánok, plot alebo chatu? 

Aký olej použiť 

Oleje sú už od pradávna prirodzeným ochranným prvkom, ktorý obsahuje aj väčšina živých stromov. Keď drevo použijeme ako stavebný materiál, už viac neprodukuje ochranné oleje a preto och musíme nahradiť. 

Motorový olej 

Každý rok kupujeme do našich áut, motoriek či kosačiek motorový olej. Z toho nám vždy pár deci, pol litra, či dokonca litre ostane. S týmto olejom môžete bez obáv natrieť vaše terasové dosky a dopriať im tak dlhšiu životnosť. Používa sa aj prevodový olej. 

Jedlý olej 

Slnečnicový, repkový, ale aj akýkoľvek iný olej na vyprážanie je dokonalým prostriedkom na vyživenie a ochranu vášho dreva. Drevené dosky a hranoly zostanú lesklé a vydržia oveľa väčšie mrazy. 

Olej na drevo 

Môžete si kúpiť aj originál dedikovaný olej na drevo. Ten má v sebe často rôzne špeciálne prísady, ktoré majú ešte viac predĺžiť životnosť dreva a jeho ochranu pred vonkajšími vplyvmi. 

Každý náter je lepší ako žiadny 

Nezabúdajte, každý náter je lepší ako žiadny. Či už použijete lazúru, gél, olej alebo obyčajnú farbu či moridlo, dodáte drevu ďalšie živiny a ochranné látky, ktorými predĺžite jeho životnosť.