Ak ste si doposiaľ ani len nevšimli, že ste tehotná, nič sa nedeje. Vraj až tretím týždňom totiž začína reálna gravidita. Vedeli ste o tom?

Áno, aspoň čo sa výraznejších prejavov týka, skutočne je tretí tehotenský týždeň tým, kedy sa začína skutočné tehotenstvo. Už je to potvrdené – vajíčko bolo oplodnené počas ovulácie a svojej cesty vajcovodom a uhniezdilo sa v maternici. Milé dámy, ste v tom!

3. týždeň – začína skutočné tehotenstvo?

Uhniezdeniu oplodneného vajíčka, teda zygoty, predchádzal proces delenia buniek. V treťom týždni tehotenstva sa už vajíčko rozdelilo na 64 častíc a prebehol aj proces ryhovania. Oplodnené vajíčko sa v tomto štádiu nazýva morula.

Prvé zmeny, ktoré môže žena pozorovať v 3. týždni gravidity

V tomto období ešte stále mnohé ženy nevedia, že sú tehotné, ale už môžu začať niečo tušiť. Niektoré začnú pociťovať zvýšenú únavu, závraty, tlak či pálenie v prsníkoch a na bradavkách či nutkanie na častejšie močenie.

V treťom týždni tehotenstva máte za sebou oplodnenie vajíčka, jeho delenie aj uhniezďovanie v maternici. Práve v tomto období je vajíčko citlivé na rôzne negatívne vplyvy a činitele, akými môžu byť alkohol, rôzne lieky či ochorenia a infekcie. Ženy by mala dbať na dostatok odpočinku, pokiaľ možno menej sa stresovať, nepiť alkohol, obohatiť stravu o všetky potrebné vitamíny. Výborným pomocníkom môže byť v tomto období aj kyselina listová.

Som tehotná? Príznaky tehotenstva v 3. týždni

Oplodnené vajíčko, ktoré sa už uhniezdilo v maternici ženy, v tomto čase už nesie genetickú informáciu nielen o pohlaví bábätka, ale aj jeho vlasoch či farbe očí. V tele ženy sa zvyšujú hodnoty estrogénu a progesterónu. Niektoré ženy teda už môžu začať pociťovať prvé príznaky gravidity. Medzi tie najčastejšie patria zvýšená únava, spavosť, ranná nevoľnosť, precitlivenosť na určité vône a pachy či napríklad aj chuť na zvláštne jedlá.

Medzi bežné príznaky v začiatkoch tehotenstva patria napríklad aj psychické zmeny. Ak sa vám zdá, že ste precitlivená či náladová, neobávajte sa, je to úplne normálne. Netreba sa tiež ani zľaknúť zvýšeného výtoku z pošvy, ten je takisto v začiatkoch tehotenstva pomerne bežný.

Na tehotenské testy je však v treťom týždni tehotenstva ešte stále pomerne priskoro. Ak teda už niečo tušíte, doprajte si zdravú stravu a dostatok odpočinku a čakajte.

Tehotenstvo potvrdí až gynekologické vyšetrenie

Mnohé z prvých príznakov tehotenstva sa dajú zameniť za PMS či ovuláciu. Dokonca ani tehotenský test nemusí byť v prvých dňoch po oplodnení presný a často neukáže správny výsledok, pretože koncentrácia HCG hormónu v moči je ešte veľmi nízka.

Ak vo vás príznaky vyvolávajú rozpaky a mnoho otázok, relevantné odpovede vám poskytne jedine gynekológ. Pomocou ultrazvuku okamžite zistí, či ste tehotná, alebo nie.

O pohlaví bábätka je v 3. týždni už rozhodnuté

O pohlaví bábätka sa rozhodne ihneď v momente počatia. Vy ani váš partner nemáte ako ovplyvniť fakt, či sa vám narodí dievčatko alebo chlapček. Pohlavie vášho budúceho potomka totiž určuje spermia, a to, či je nositeľom chromozómu X alebo Y. Ženské vajíčko je vždy nositeľom chromozómu X.

XX – znamená dievčatko

XY – znamená chlapček

Všetko teda závisí od šťastia a šikovnosti jednotlivých spermií. Ak do vajíčka ženy prenikne spermia, ktorá je nositeľom chromozómu Y, narodí sa vám chlapček, no ak sa pošťastí spermii s chromozómom X, budete mať dievčatko. Gratulujeme!

Páčil sa vám článok?