Gravidita týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas gravidity a ako sa dieťatko v jej lone postupne vyvíja.

24. týždeň gravidity

Dieťatko je životaschopné a schopné prežitia aj mimo maternice. Je to týždeň prudkého vývoja jeho mozgu a nervového systému. Bábätko stále viac vníma okolité prostredie. A koncom 24. týždňa prvýkrát otvorí oči. To sú vskutku pozoruhodné veci, súhlasíte?

Zdá sa, že je najvyšší čas absolvovať predpôrodnú prípravu a vyhliadnuť si dobrú pôrodnicu.

Začať by ste však mali pravidelným ľahším až stredne ťažkým pohybom na zlepšenie prekrvenia tela. Cvičenie v tehotenstve vytvára zásoby kyslíka pre plod. Ženy, ktoré sa v tehotenstve dostatočne hýbu, lepšie spia, znižujú riziko tvorby kŕčových žíl a hemoroidov a mnohokrát im ustúpia aj bolesti chrbta. Je to skrátka ideálna predpríprava na pôrod.

24. týždeň: Ako sa darí dieťatku?

Vaše dieťatko by malo mať približne 30 centimetrov a pol kila. Hranica 500 g je považovaná za veľký medzník – bábätko je s pomocou lekárov schopné prežiť aj po predčasnom pôrode. Keďže je však väčšina jeho orgánov stále vo vývoji, je tu mnoho rizík a životaschopnosť nerovná sa žiadna choroba či vážna diagnóza.

Chrup sa naďalej vyvíja a na koži dieťaťa sa začínajú vytvárať potné žľazy. Chuťové poháriky sú už vyvinuté. Taktiež vnútorné ucho, ktoré má dôležitú úlohu – kontrolovať rovnováhu tela pri pohyboch. Tvorí sa kapilárny cievny systém, pričom alveoly a dýchacie cesty sa v tomto týždni začínajú napĺňať tekutinou, čo je predpríprava na dýchanie po narodení. V pľúcach sa objavia lipoproteíny (surfaktant). Cieľom je pomôcť rozťahovať pľúcne mechúriky a zabrániť ich zlepeniu. To následne pomôže roztiahnuť aj pľúca po pôrode.

Tep dieťatka vo vašom brušku sa zníži – aktuálne je na hodnotách 140 až 150 úderov za minútu.

Pocity budúcej mamičky počas 24. týždňa tehotenstva

Priberá a priberá. Ale nie prehnane. Doterajší priemerný prírastok na váhe by nemal byť vyšší ako šesť kíl. Pravdaže, všetko je individuálne a každá žena je iná, avšak ak vám rýchlejšie priberanie spôsobuje problémy, skúste obmedziť tuky a cukry v strave a viac sa hýbať. Pohyb je skvelý nielen na redukciu váhy, ale aj na bolesti krížov, chrbta či opuchnuté nohy. A s hlavou urobí hotové zázraky, najmä prechádzka na čerstvom vzduchu v dobrej spoločnosti.

Objaviť sa môžu problémy s močením. Pite veľa čistej vody, čo vás síce prinúti chodiť častejšie na záchod, avšak zamedzíte vzniku infekcie močových ciest.

Čo sa vášho milostného života týka, ak vám lekár nenariadil vyslovený pokoj na lôžku, sexuálne návyky nemeňte. Maximálne ich trochu prispôsobte veľkosti vášho brucha a dieťatku v ňom. A keďže väčšia časť tehotenstva je už za vami, je najvyšší čas porozhliadnuť sa po nemocnici, kde by ste chceli rodiť, prípadne po pôrodníkovi, ak túžite mať pri pôrode niekoho konkrétneho.

Vyšetrenia v poradni v 24. týždni

Je čas otestovať sa na gestačný diabetes. Ide o typ cukrovky, ktorá by mohla byť pre dieťa rizikom. A hoci si pitie sladkého roztoku (glukózy) a odber krvi budúce mamičky príliš neužívajú, pre dieťatko sa premôžu a absolvujú aj toho vyšetrenie.

Páčil sa vám článok?