Výber prvého vlastného bývania sa často spája s mnohými otázkami, na ktoré získate odpovede až po nejakom čase – keď sa mnohé veci ukážu ako zlé a mnohé rozhodnutia ako nesprávne. V dnešnom článku sa pozrieme na výhody a nevýhody niektorých možností, ktoré budete určite riešiť pri zariaďovaní vlastného bývania. 

Prenájom či vlastné?

Pri úplne prvom bývaní sa pravdepodobne rozhodnete pre nejaký menší byt na prenájom. Najmä vo dvojici si vyskúšate, či vám bude spoločné bývanie vyhovovať. Budete však platiť cudzím ľuďom – práve preto je hypotéka finančne výhodnejším riešením. Záväzok je to však oveľa väčší.

Aký veľký priestor?

Veľa mladých ľudí robí chybu, ktorá ich v konečnom dôsledku stojí viac peňazí. Vyberajú si dvojizbový byt, ktorý je skôr vhodný pre staršie páry s odrastenými deťmi. Vhodnejšou voľbou je jednoizbák na prenájom, ktorý vám dvom bude rozhodne stačiť, alebo rovno vlastný trojizbák na hypotéku, ktorý vám bude stačiť aj v prípade, že prídu deti. Dvojizbák vám stačiť nebude. 

Čo s vybavením?

Tu to platí rovnako ako v prvom bode. Ak si beriete byt na prenájom, nájdite si byt s vybavením. Ak by ste si kúpil ivlastnú práčku posteľ a iné, čo s tým spravíte po skončení nájmu? Ak si riešite vlastný byt, skúste ho kúpiť bez vybavenia a zariadiť si ho podľa seba, aby ste boli spokojní. 

Zmluva alebo bez?

Tento odsek sa týka čisto len bývania na prenájom. Niekto vás môže lákať na to, že bývanie bez zmluvy je lacnejšie, lebo prenajímateľ nemusí platiť dane a odvody, čo odpustí z nájmu vám. Bez zmluvy však nemáte žiadnu istotu o výpovednej lehote, preto vždy radšej trvajte na riadnej nájomnej zmluve.

Financovanie bývania

Posledná časť sa týka čisto bývania vo vlastnom. Najčastejším spôsobom financovania vášho nového bývania bude asi hypotekárny úver. Po novom vám vśak nedajú viac ako 80 % z celkovej sumy, preto si musíte dostatočne nasporiť ešte predtým, než si o hypotéku zažiadate.

Páčil sa vám článok?