Príchod nového bábätkovského člena je významnou udalosťou v rodine. Často sa stáva, že bábätko potrebuje väčšiu starostlivosť a viac pozornosti ako ste očakávali. Ak sa nechcete úplne ublázniť a zvládnuť bábätko aj staršie dieťa bez fyzickej alebo psychickej ujmy, mali by ste im nastoliť pevný režim a držať sa ho. Vďaka režimu zvládnete okrem detí aj iné veci, ktoré potrebujete alebo vám jednoducho robia radosť.

 

Učte dieťa na režim od začiatku

Najlepšou možnosťou je učiť dieťa na režim úplne od začiatku. Častokrát sa to veľmi nedá. Hlavne prvé tri mesiace môže mať dieťa problémy so spánkom, s jedením a celkovo môže vyžadovať vašu úplnú pozornosť. Hneď, ako si na seba navzájom zvyknete a budete mať pocit, že dieťa už máte ako tak zvládnuté, začnite s pravidelným režimom. Samozrejme to nepôjde hneď, ale treba skúšať a byť predovšetkým trpezlivý.

Dbajte na pravidelný spánkový režim

Spánkový režim je mimoriadne dôležitý. Vďaka nemu si budete môcť v ťažkej chvíli povedať, že do ôsmej to vydržím, veď potom už dieťa pôjde spať a ja si oddýchnem. Chce to čas a vyžaduje si to trochu ľahkej matematiky. Odpozorujte si, v akých časových intervaloch sa vaše dieťa unaví. Odsledujte si, koľko denne a ako dlho spí. Tieto hodnoty musíte sledovať niekoľko dní, aby ste ich vedeli zodpovedne odpozorovať a zariadiť sa podľa nich. U nás doma platilo, že ročný syn musí ísť spať minimálne 12 hodín od ranného budíčka a zároveň 5 hodín od posledného denného spánku. Tento systém sa dá aplikovať aj u mladších detí a vekom ho upravovať – napríklad ak 2 hodiny bdie a dve hodiny spí, viete si vypočítať, kedy ho poobede zobudiť, aby o 8 večer zaspal.

Vytvorte si dennú rutinu

Pre vás aj pre dieťa bude jednoduchšie, keď bude dieťa vedieť, čo ho v danom čase čaká. Snažte sa dodržiavať určitú dennú rutinu. Vďaka nej nebudete mať toľko námahy s uspávaním a bude presne vedieť, čo ho čaká.

Páčil sa vám článok?