Prechladnutie je pomerne bežná vec a pokiaľ sa nejedná o nič vážnejšie, zvyčajne máva priebeh, ktorý viete riešiť návštevou lekára a zotrvaním v posteli. O niečo horšie to však môže byť, ak ste tehotná. Prechladnutie v tehotenstve vie síce skomplikovať situáciu, avšak nie je dôvod panikáriť.

Tehotenstvo je taktiež jedinečné obdobie v živote ženy, ktoré si každá želá prežiť čo najkrajšie, ale faktom je, že v jej tele sa deje veľké množstvo zmien. Jednou z nich môže byť aj zmena imunitných mechanizmov. Preto môžu byť práve tehotné ženy častejšie náchylné na akékoľvek vírusové ochorenia. Tehuľky, neznamená to však, že sa v tomto období musíte vyhýbať spoločnosti, je však rozhodne dobré, ak napríklad zvýšite príjem vitamínu C.

Liečba samotného prechladnutia či chrípky je symptomatická, lieky môžu iba zmierniť príznaky ochorenia. Avšak podľa vážnosti vášho stavu zhodnoťte, čo je pre vás dobré a rozhodne kontaktujte svojho lekára.

Zásady pre prechladnutie v tehotenstve

Ak ste prechladnutá a zároveň tehotná, snažte sa dodržiavať niekoľko zásad, ktoré sú oveľa dôležitejšie ako kedykoľvek predtým:

  • Ak chodíte do práce, skúste ochorenie „neprechodiť“, ale ostaňte niekoľko dní v posteli; predovšetkým v prvom trimestri by to mohlo byť nebezpečné až do tej miery, že by mohlo dojsť k poškodeniu plodu;
  • Nezaťažujte sa, doprajte si odpočinok a dostatok spánku;
  • Vyhýbajte sa pasívnemu fajčeniu;
  • Pite dostatočné množstvo tekutín, ktoré zrieďujú hlieny a tým pomáhajú lepšie uvoľňovať prechladnutie; vhodná je voda, šťavy, džúsy, vlažný čaj a vývary;
  • Vetrajte a pokiaľ možno, zvlhčujte vzduch v miestnosti;
  • Vhodná je tiež inhalácia;
  • Využívajte najmä prírodné, zdravšie možnosti liečby – zdravo sa stravujte, jedzte dostatok ovocia a zeleniny; pri bolesti krku pomôže kloktanie slanou vodou; tiež môžete použiť slané obklady.

Ak máte horúčku, určite okamžite navštívte lekára, pretože môže mať na plod škodlivé účinky. Vírus môže spôsobiť poškodenie orgánov plodu, čo by mohlo byť veľmi nebezpečné. Chulostivý je predovšetkým prvý trimester tehotenstva.

Ako sa pred prechladnutím chrániť?

V tomto prípade je tiež veľmi dôležitá prevencia. Predovšetkým v chrípkovom období je lepšie vyhýbať sa preplneným miestam alebo tiež obchodným centrám. Určite nespravíte zle, ak budete jesť viac ovocia a zeleniny, tiež vitamíny, a to predovšetkým vitamín C, selén a zinok a doprajete si dostatok spánku.

Ďalšie možnosti, ako sa vyhýbať prechladnutiu počas tehotenstva

  • Preplachovanie nosa morskou soľou – môžete zmiešať 1 lyžičku soli na pol litra vlažnej vody;
  • Zvhlčujte miestnosť – postačí aj mokrý uterák umiestnený na radiátore;
  • Dobré vetranie miestnosti.

Ak budete dodržiavať tieto základné zásady, určite sa vám prechladnutie buď úplne vyhne, alebo bude mať len ľahší priebeh.

Páčil sa vám článok?