Narodenie dieťatka sprevádza obrovská radosť, avšak rovnako tak mnoho starostí a otázok. Jednou z veľmi diskutovaných tém je aj priberanie dojčeného dieťaťa. Mnoho mamičiek sa pýta, či ich bábo priberá dosť a či majú dostatok kvalitného mlieka.
Ako to teda je, koľko by mal novorodenec priemerne priberať?
Popôrodná hmotnosť dieťaťa
Faktom je, že prvé dni po pôrode každé dieťa schudne. Súvisí to so zmenou obsahu vody v jeho tele – dieťa sa zbavuje smolky (prvej výplne čriev). Priemerný hmotnostný úbytok je asi 10 % z pôrodnej hmotnosti.
Kroky, aby dojčené bábätko priberalo
V minulosti platili normy, aby dieťa za týždeň pribralo 150 gramov. V súčasnosti to však už neplatí a plne dojčené bábätko môže priberať aj pomalšie – je to individuálne. V zásade ale platí, že aby sme si boli isté, že dieťa dostatočne prospieva, je dobré odsledovať si tieto veci:
- prisávanie bábätka – ešte v pôrodnici si za pomoci sestričiek, prípadne laktačnej poradkyne odsledujte, či sa dieťatko na prsník prisáva správne,
- pri problémoch s prisatím pomáha stimulácia mliekotvorby odstriekavaním, pričom dieťatko dokŕmite odstriekaným materským mliekom cez striekačku či cievku,
- ak sa dieťa napriek vašim pokusom odmieta prisať, respektíve nepije dostatok mliečka, na nič nečakajte a riešte to s laktačnou poradkyňou, inak hrozí nutnosť dokrmovania umelým mliekom a často až ukončenie dojčenia.
Dieťa pomalšie priberá, ale prospieva
Dôkazom, že dieťa napriek zdanlivo slabšiemu naberaniu hmotnosti prospieva a nič mu nechýba, je:
- je spokojné a pokojné,
- reaguje na podnety,
- dostatok mokrých plienok na jeden deň (aspoň 5 jednorazových plienok denne).
Efektívne riešenia, ak dojčené dieťatko nepriberá
Vždy existujú spôsoby, ako zefektívniť spôsoby dojčenia, prípadne vyskúšať ďalšie možnosti, ako dieťatku pomôcť, aby dostatočne prospievalo. Za vyskúšanie stojí:
- nesprávne prisávanie – pomáha meniť polohy a skúšať aj asymetrické prisatie,
- matka dojčí málo – v danom prípade je dobré zvýšiť počet dojčení, niekedy je dobré dieťa na dojčenie aj zobudiť, avšak s ohľadom na jeho režim dieťaťa, prípadne ho v čase bdenia priložte na prsník viackrát,
- dieťa saje neefektívne – zaberá stláčanie prsníka a zmena spôsobu prisatia,
- neodporúča sa limitovať dojčenie – dieťa by mohlo mať problém dostať sa k zadnému, tzv. tučnejšiemu mlieku,
- dieťa si žiada častejšie dojčenie – tak mu to umožnite, respektíve môžete podporiť tvorbu mlieka aj odsávaním medzi kŕmením.
Nezabúdajte, že na správne posúdenie, či dieťa denne prijíma dostatok materského mlieka, je dôležité brať do úvahy celodenný objem mlieka – nie iba jednu dávku. Plne dojčené dieťa by malo každý deň prijať aspoň 150 ml mlieka na kilogram.