Vo štvrtom týždni tehotenstva sa už oplodnené vajíčko nazýva embryo. To tvoria tri vrstvy buniek:
- vnútorná vrstva – z nej sa vytvárajú dýchacie a tráviace orgány,
- prostredná vrstva – tvorí chrupavky, kosti, svaly, pohlavný a srdcovocievny systém,
- vonkajšia vrstva – tá tvorí kožu, vlasy a nervy.
Placenta sa ešte zatiaľ nevytvorila a plne nefunguje, to nastane až v 12. týždni tehotenstva.
Aké zmeny sa dejú s vaším telom v 4. týždni gravidity a aké veľké je už bábätko?
Aké veľké je bábätko vo 4. týždni tehotenstva
Vo štvrtom týždni tehotenstva je vaše budúce bábätko veľmi drobučké. Môže merať od 0,36 do 1 milimetra. Je však už možné rozoznať telíčko s väčšou hlavičkou a ohnutým chrbátikom. Postupne sa mu začínajú vyvíjať končatiny. Na konci tohto týždňa tehotenstva už môže vášmu drobcovi biť srdiečko. Jeho frekvencia je dvakrát vyššia ako tá vaša.
Vonkajšie bunky oplodneného vajíčka sa postupne pripájajú na krvný obeh mamičky a pomaly tak vytvárajú placentu. Ďalšie z týchto buniek zas vyvíjajú pupočnú šnúru a ochrannú blanu.
Tehotenské príznaky vo 4. týždni
V tomto období môžu budúce mamičky najčastejšie potrápiť nepríjemnosti, ako je ranná nevoľnosť, zvýšená únava a spavosť, náladovosť a precitlivenosť či výrazne silné chute na rôzne typy jedál. Zmeny nastávajú aj na prsníkoch a bradavkách v dôsledku mliečnych žliaz. Prsníky vás môžu napríklad tlačiť a bradavky zasa páliť.
Ak sa u vás objavilo aj slabé krvácanie, nie je dôvod na paniku. To je tiež pomerne bežný sprievodný znak v začiatkoch tehotenstva. Rovnako tak aj nutkanie na častejšie močenie.
Ranné nevoľnosti či náladovosť sa môžu u niektorých žien objavovať až do konca prvého trimestra. Každá žena rovnako tak aj každé tehotenstvo je však individuálne, takže nie každá budúca mamička musí pociťovať všetky nami vymenované príznaky.
4. tehotenský týždeň: Ako bojovať s rannou nevoľnosťou
V štvrtom týždni tehotenstva sa už odporúča spraviť si tehotenský test a následne si dať tehotenstvo potvrdiť aj gynekológom. Ak vás trápia ranné nevoľnosti, skúste konzumovať menšie porcie a pravidelne. Voľte ľahšie stráviteľné jedlá s dostatočným obsahom železa, vápniku, zinku a vitamínov A, B, C, D a E.
Prvé tri mesiace tehotenstva, prvý trimester, je zároveň rizikovým obdobím, pokiaľ ide o možné potraty. Budúca mamička by teda mala dbať na dostatok odpočinku, zbytočne neprepínať sily, nestresovať sa a nedokazovať okoliu, že tehotenstvo nie je choroba, mala by určite vynechať alkohol, cigarety či kávu a minimalizovať riziko infekcie, styk s chemikáliami či röntgenovým žiarením.
Takisto je mimoriadne dôležité poradiť sa s vaším lekárom o užívaní nevyhnutných liekov, ak nejaké pravidelne beriete.