Práve vám začal 16. týždeň od poslednej menštruácie a je to 14 týždňov od oplodnenia vajíčka. Vitajte v 16. týždni tehotenstva.

16. týždeň: Pohlavie bábätka je už viditeľné

Bábätko stále rastie a vyvíja sa. Momentálne môže merať od 10 do 16 centimetrov a vážiť 100 až 120 gramov. Presnejšie vám to povie váš gynekológ po ultrazvukovom vyšetrení. Na takomto vyšetrení by mal doktor vedieť zistiť, či čakáte chlapca alebo dievčatko. Pohlavné orgány už sú vyvinuté a viditeľné. Ak sa nechcete nechať prekvapiť, môžete sa spýtať vášho lekára.

Vaše bábätko sa v brušku stále pohybuje, vystiera a hmýri. Zlepšujú sa mu reflexy, vdychuje a vydychuje plodovú vodu a dokonca už začína reagovať na svetlo a rôzne zvuky. Aj naďalej sa s ním pokojne rozprávajte, prihovárajte sa mu, spievajte mu či púšťajte hudbu. Je to skvelý spôbob, ako si s ním môžete začať budovať vzťah už v prenatálnom období.

Tehotenstvo v 16. týždni: Bábätku sa môže štikútať

U vášho dieťatka sa striedajú fázy aktivity a odpočinku. Môže sa u neho objaviť aj štikútka, ktorú však ešte mamička nijako nepociťuje. Cítiť ju začne až okolo šiesteho mesiaca tehotenstva. Prejavuje sa jemným chvením bruška. Pokožka bábätka je ešte vráskavá, pretože sa mu zatiaľ nevytvoril podkožný tuk, a hoci imunitný systém už pracuje, ešte stále je celkom závislé od protilátok, ktoré mu poskytuje mama.

Koľko kalórií denne by mala prijať tehotná žena v 16. týždni?

V tomto období môžete na sebe pozorovať, že začínate viac priberať. Zväčšuje sa vám najmä bruško, ale aj prsníky a boky. Denný kalorický príjem by mal byť asi 2500 kcal, čiže asi 10 470 kJ. Doteraz ste pribrali od 2 do 2,5 kilogramu a každý ďalší týždeň sa vaša váha zvýši o ďalších 200 až 400 gramov. Opatrne s prílišným priberaním! Jesť za dvoch je mýtus, ktorý neplatí a nechcete váš organizmus ešte väčšmi zaťažiť náhlym priberaním na váhe. Dbajte na rôznorodý a vyvážený jedálniček.

Môžete si na sebe všimnúť tmavšie materské znamienka. Je to spôsobené tým, že koža má viac pigmentu.

Skríning v 16. týždni na vrodené vývojové chyby

V 16. týždni tehotenstva vás okrem ultrazvuku čaká na vyšetrení u gynekológa aj skríning na vrodené vývojové chyby. Lekár vám odoberie krv na ďalší tripple, kvadruple test a na alfafetoproteíny (bielkoviny produkované bábätkom).

Vysoké hodnoty alfafetoproteínu v krvi mamičky môžu signalizovať rázštep chrbtice a neurálnej trubice, jeho nízke hodnoty sa zasa objavujú napríklad pri podozrení na Downov syndróm. Ani krvné testy na alfafetoproteíny, ani na tripple či kvadruple test však nepotvrdia žiadnu vývojovú chybu. Môžu len upozorniť na možné podozrenie. Definitívne potvrdenie je možné získať až z amniocentézy (odber a vyšetrenie plodovej vody).

Čo je to tripple test?

Ide o krvný test, ktorým sa analyzuje hodnota troch látok v krvi tehotných žien. Ide o látky:

  • hormón hCG – human chorionic gonadotropin,
  • estradiol,
  • alfafetoproteín (AFP).

Zvýšená hladina týchto látok v krvi môže signalizovať podozrenie na rázštep chrbtice či Downov syndróm, ale napríklad aj na to, že čakáte dvojčatá, alebo či je vaše tehotenstvo v pokročilejšom štádiu, ako ste sa nazdávali. Ak vám po tripple teste v krvi vyšli vyššie hodnoty, ako je bežné, nemusí to automaticky znamenať, že sa vám narodí dieťatko s Downovým syndrómom. Veľakrát sa stalo, že aj napriek vyšším hodnotám týchto látok v krvi sa mamičke narodilo úplne zdravé bábätko. Lekár vám ale môže odporučiť amniocentézu.

Čo je to kvadruple test?

Ide o totožný test ako tripple test. Pri kvadruple teste sa však skúma aj hodnota inhibitinu v krvi mamičky. Aj výsledky tohto testu (zvýšená hladina sledovaných látok v krvi) môžu signalizovať podozrenie na Downov syndróm či rázštep neurálnej trubice.

Čo je to amniocentéza a ako prebieha?

Odber a vyšetrenie plodovej vody, teda amniocentéza, sa vykonáva v lokálnej anestéze pomocou dlhej dutej ihly, ktorú lekár vpichne do tela mamičky cez brušnú stenu. Odoberie plodovú vodu, ktorú následne skúma.

Plodová voda obsahuje aj bunky plodu, a preto vďaka nej vie lekár so 100-percentnou spoľahlivosťou určiť nielen pohlavie bábätka, ale dokáže zistiť aj to, či má vaše bábätko nejaké vrodené vývojové chyby (odhalí akékoľvek chromozomálne abnormality). Na výsledky amniocentézy sa však čaká pomerne dlho. Výsledky dorazia v priemere tri až štyri týždne od vyšetrenia, čiže veľakrát až po 19. či dokonca 20. týždni tehotenstva, kedy mamička už cíti pohyby bábätka.

Páčil sa vám článok?