Tehotenstvo týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas tehotenstva a ako sa dieťatko v jej lone postupne vyvíja.

27. týždeň gravidity

Gravidita sa pomaly, ale isto dostáva do poslednej fázy – je pred vami tretí trimester a s tým spojené veľké zmeny na vašom tele aj tele dieťatka. Je stále väčšie, pohyblivejšie a životaschopnejšie. A vy ste možno unavenejšia a nervóznejšia. Snažte sa to, napriek nekomfortu pri bežných činnostiach, prekonať a užívať si tento čas s úsmevom na perách.

Pokroky bábätka v 27. týždni

Druhý trimester sa končí a pre vás to znamená, že bábo aktuálne váži okolo jedného kilogramu a meria asi 35-36 centimetrov. Počas nasledujúcich týždňov začne priberať omnoho rýchlejšie, ako doposiaľ, takže na to buďte pripravená.

Jeho orgány ešte nie sú kompletne vyvinuté, najmä mozog a pľúca sa neustále zdokonaľujú. Dieťatko ešte nie je schopné dýchať samostatne, rovnako tak stále pribúdajú nové a nové neuróny, ktoré každým dňom zlepšujú jeho vnímanie.

Pohyby má čoraz koordinovanejšie, ako aj denný rytmus. Fázy spánku a bdenia, kedy o sebe dáva citeľne vedieť, sa pravidelne striedajú.

Veľmi obľúbenou činnosťou dieťatka je cmúľanie pršteka, čo je výborná predpríprava na sanie materského mlieka.

Ako sa má mamička v 27. týždni tehotenstva?

Zrejme sa cítite byť ťažká a nie celkom vo svojej koži. Nečudo, pribrali ste v priemere od 7 do 9 kíl a maternica sa už poriadne zväčšila. To má za následok, že aj bežné činnosti ako obúvanie či ležanie vám spôsobujú ťažkosti. Častým javom býva aj opúchanie členov a bolesť chrbta. To všetko samozrejme vyplýva zo zvýšenej váhy a jediným momentálnym riešením je oddychovať vždy, keď sa dá.

V prípade, že sú vaše problémy s opúchaním nôh veľmi veľké, nepodceňujte to a zájdite sa o tom poradiť s gynekológom. Ten rýchlo zistí, či nejde o príznaky gestózy.

Nezabúdajte na pravidelný pitný režim, ideálna je čistá voda bez bubliniek. Džúsy a sladené šťavy môžu prispievať k páleniu záhy, a to nechcete. Taktiež dobre a zdravo jedzte a dbajte na dostatok minerálov a vitamínov – nech vám ani drobcovi nechýba železo a iné cenné látky.

Tehotenská poradňa počas 27. týždňa

V tomto týždni vás zrejme žiadne špeciálne vyšetrenie nečaká. Jedine, ak by ste mali nejaké pochybnosti, neváhajte a dohodnite si termín u vášho doktora. Či už kvôli vyššie spomínaných opuchom nôh, alebo kvôli dieťatku. V tejto fáze je potrebné sledovať jeho pohyby, ktoré by ste mali pocítiť niekoľkokrát za deň. Ak tomu tak nie je, zbystrite pozornosť a choďte sa radšej poradiť.

Páčil sa vám článok?