Tehotenstvo týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas tehotenstva a ako sa dieťatko v jej lone postupne vyvíja.

27. týždeň gravidity

Gravidita sa pomaly, ale isto dostáva do poslednej fázy – je pred vami tretí trimester a s tým spojené veľké zmeny na vašom tele aj tele dieťatka. Je stále väčšie, pohyblivejšie a životaschopnejšie. A vy ste možno unavenejšia a nervóznejšia. Snažte sa to, napriek nekomfortu pri bežných činnostiach, prekonať a užívať si tento čas s úsmevom na perách.

Pokroky bábätka

Druhý trimester sa končí a pre vás to znamená, že bábo aktuálne váži okolo jedného kilogramu a meria asi 35-36 centimetrov. Počas nasledujúcich týždňov začne priberať omnoho rýchlejšie, ako doposiaľ, takže na to buďte pripravená.

Jeho orgány ešte nie sú kompletne vyvinuté, najmä mozog a pľúca sa neustále zdokonaľujú. Dieťatko ešte nie je schopné dýchať samostatne, rovnako tak stále pribúdajú nové a nové neuróny, ktoré každým dňom zlepšujú jeho vnímanie.

Pohyby má čoraz koordinovanejšie, ako aj denný rytmus. Fázy spánku a bdenia, kedy o sebe dáva citeľne vedieť, sa pravidelne striedajú.

Veľmi obľúbenou činnosťou dieťatka je cmúľanie pršteka, čo je výborná predpríprava na sanie materského mlieka.

Ako sa má mamička?

Zrejme sa cítite byť ťažká a nie celkom vo svojej koži. Nečudo, pribrali ste v priemere od 7 do 9 kíl a maternica sa už poriadne zväčšila. To má za následok, že aj bežné činnosti ako obúvanie či ležanie vám spôsobujú ťažkosti. Častým javom býva aj opúchanie členov a bolesť chrbta. To všetko samozrejme vyplýva zo zvýšenej váhy a jediným momentálnym riešením je oddychovať vždy, keď sa dá.

V prípade, že sú vaše problémy s opúchaním nôh veľmi veľké, nepodceňujte to a zájdite sa o tom poradiť s gynekológom. Ten rýchlo zistí, či nejde o príznaky gestózy.

Nezabúdajte na pravidelný pitný režim, ideálna je čistá voda bez bubliniek. Džúsy a sladené šťavy môžu prispievať k páleniu záhy, a to nechcete. Taktiež dobre a zdravo jedzte a dbajte na dostatok minerálov a vitamínov – nech vám ani drobcovi nechýba železo a iné cenné látky.

Tehotenská poradňa

V tomto týždni vás zrejme žiadne špeciálne vyšetrenie nečaká. Jedine, ak by ste mali nejaké pochybnosti, neváhajte a dohodnite si termín u vášho doktora. Či už kvôli vyššie spomínaných opuchom nôh, alebo kvôli dieťatku. V tejto fáze je potrebné sledovať jeho pohyby, ktoré by ste mali pocítiť niekoľkokrát za deň. Ak tomu tak nie je, zbystrite pozornosť a choďte sa radšej poradiť.