Chystáte svadbu, oslavu narodenín, alebo krstiny? Dať kopec peňazí za výzdobu už vôbec nie je potrebné. Môžete si túto vzácnu udalosť skrášliť aj pomocou vlastnej šikovnosti a bez závratných výdavkov.

Ujednoťte si štýl

V prvom rade si treba zvoliť jednotný štýl, ktorého sa budete držať. Vázičky môžu byť rozmanité, ale len v rámci tohto štýlu. Nechceme predsa, aby pôsobili vulgárne. Vyberme si teda farbu výzdoby a rozhodnime sa, či chceme viac prírodných alebo umelých prvkov.

Poďme na to

Aké vysoké chceme vázičky? Na základe toho sa vyberieme do špajze a povyberáme si buď zaváraninové poháre alebo sklenené fľašky. Ak chceme mať vo vázičkách drobné kvietky, zvolíme si menšie nádobky (napríklad poháre od horčice), ak väčšie, vhodné budú 7 decové poháre či fľašky. Zostatky lepidla na pohároch buď zakryjeme našou výzdobou, alebo si dáme záležať a očistíme ich (napríklad odlakovačom na nechty, benzínom, olejom a vreckovkou).

Prírodný štýl

Ak sme si zvolili prírodný štýl výzdoby, veľmi vhodným pomocníkom nám bude staré vrece, prípadne kvalitnejšia vrecovina. Zoženieme si tiež obyčajný prírodný motúz, mušle a pekné kamienky.

Pohárik si obalíme voliteľne širokým pásom vrecoviny (stačí pokojne aj 5 cm), na prilepenie môžeme použiť taviacu pištoľ. Na vrecovinu nalepíme ľubovoľný počet kamienkov a mušličiek. Hrdlo pohára môžeme omotať viacerými vrstvami motúzu, budú sa tak môcť dať prípadne aj zavesiť.

Na zjemnenie (napríklad na svadbu) môžeme použiť bielu či smotanovú čipku.

Umelá výzdoba

Takisto bude vhodné obaliť si poháre či fľašky kúskom látky, ale nie je to povinnosť. Tu už je výber len na vás, možno vám zostali staré návliečky, záclony, závesy. Nastriháme si ich na vhodné pásiky a opäť prilepíme. Dozdobíme napríklad starými gombíkmi, korálikmi, stužkami. Nebojte sa experimentovať.

Tip na záver

Ako svietniky môžete použiť vínové poháre po babičke, môžu byť vyzdobené buď podobne ako vázičky, alebo len jemnou mašličkou.

Prvé pokusy môžu byť trošku nevydarené, no všetko chce len prax. Handmade vázičkami určite potešíte oko každého klasika.