Primeraná vlhkosť v našich obydliach je základom zdravia. Zvyšuje sa úmerne spolu so sušením bielizne, žehlením, varením, pečením, či sprchovaním. Čo by sme teda mali robiť, aby sa hladina vlhkosti držala na úrovni príjemných 35-60%?

Neduhy nadmernej vlhkosti

Prečo by sme vlastne mali s vlhkosťou bojovať? Dôvodov je hneď niekoľko – chceme byť zdraví, mať voňavú bielizeň a suché steny. Aby sme sa teda vyvarovali neduhom ako je pleseň, odliepanie tapiet, zatuchnutá bielizeň, hromadiaca sa voda na parapetných doskách, vydúvanie omietky či zdravotné komplikácie v podobe alergií, mali by sme s nadmernou vlhkosťou zatočiť.

Kde je vlhkosti najviac?

Najohrozenejším miestom v byte bývajú spravidla zle odvetrané kúpeľne a kuchyne. Vlhkosti sa však nevyhnú ani malé uzatvorené priestory, v ktorých neprúdi vzduch. Predovšetkým skrine, zásuvky, skrinky na topánky, či komory.

Pozor tiež na veľké nábytky – umiestnite ich čo najďalej od steny, aby mal vzduch možnosť cirkulovať aj poza ne.

Vetrať, vetrať, vetrať!

Hlavne v zime. Aj keď si neradi do našich vykúrených „pelíškov“ púšťame chladný zimný vzduch, je to to najlepšie a najrýchlejšie riešenie, ako vyhnať z bytu vlhkosť. Príliš teplý vzduch (ktorý pohlcuje viac vlhkosti, než studený) sa otvorením okna dokorán v priebehu pár minút vymení so studeným a vezme nadmernú vlhkosť so sebou.

Brrr, zima!

Samozrejme, že si do bytu neradi púšťate zimu, najmä keď platíte nemalé peniaze za kúrenie. Kompromisom môže byť dlhšie vetranie pred odchodom z bytu a takisto pred spaním. Najvhodnejšia teplota na spanie sa podľa odborníkov pohybuje okolo 18°C, a práve zimné večerné vetranie nám dožičí tie správne podmienky na kvalitný spánok.

Príliš veľa vlhkosti

Sa môže prejavovať kondenzáciou vodnej pary napríklad na kachličkách či na oknách. Tu je najrýchlejším riešením obyčajná stierka na umývanie okien. Vodu z plochy zotrieme a nahromadenú tekutinu utrieme handrou.

Pohlcovače vzduchu

Trošku drahším, no dostupným variantom sú pohlcovače vzduchu. Absorpčné vrecúška či tablety už vedia byť schované v nádobkách s príjemným a moderným dizajnom, preto sa nemusíte báť ani estetického diskomfortu.

Páčil sa vám článok?