Salmonela – postrach leta, ktorý číha doslova za každým rohom stánku s občerstvením. Ako minimalizovať riziko, že sa týmto infekčným ochorením nakazíte? Ktorým potravinám sa je lepšie v lete vyhnúť?
Salmonelóza – postrach letnej sezóny
Salmonelóza – infekčné ochorenie tráviaceho traktu, ktoré sa prenáša baktériami Salmonella. Tie rýchlo a ľahko priľnú na povrchoch určitých potravín, pričom najlepšie sa im „darí“ pri vyšších letných teplotách.
Príznaky salmonely
Prvé príznaky sa dostavia pomerne rýchlo po konzumácii nakazenej potraviny. Už po 6 hodinách, najneskôr do 48 hodín po požití kontaminovaného jedla sa dostaví nevoľnosť a bolesti brucha. Nasleduje hnačka a zvracanie. nasledované nekončiacimi hnačkami a zvracaním. Častým sprievodným javom salmonelózy je aj horúčka, prípadne zimnica. Zažívacie ťažkosti pretrvávajú týždeň až dva.
Liečba salmonelózy
Ochorenie sa zväčša nelieči antibiotikami, ale prísnou diétou. Veľmi dôležité je piť čistú vodu, prípadne nesladené čaje a žiaduci je pokoj na lôžku. V prípade komplikácií je nutná hospitalizácia na infekčnom oddelení.
Ako predchádzať nákaze salmonelou?
Snáď najznámejší zdroj salmonely sú vajcia. Vedeli ste však, že baktérie sa vyskytujú predovšetkým na škrupine, odkiaľ niekedy smerujú do bielka a žĺtka? Dôležitá rada znie: vajcia pred uložením do chladničky neumývajte! Narušili by ste tým prirodzenú ochrannú bariéru vajíčka a umožnili baktériám lepší prístup do vnútra. Náchylnejšie na výskyt salmonelózy sú domáce chovy sliepok, ktoré nie sú nijako kontrolované. Rozvoj baktérií umožňuje aj nesprávne a dlhé skladovanie vajec – aj tých z veľkochovov.
Ako sa vyhnúť salmonele z vajec?
- Nekonzumujte surové vajcia a jedlá z nich (domáca majonéza, zmrzlina a iné).
- Nekupujte poškodené vajcia.
- Vajcia skladujte v chladničke na im určenom mieste.
- Spracujte ich do dátumu trvanlivosti.
- So surovými vajcami manipulujte oddelene od ostatných surovín v kuchyni.
- Po práci so surovými vajíčkami si dobre umyte ruky aj použité kuchynské náčinie.
Kde všade číha v lete salmonelóza?
- Pravidlo číslo jeden: potraviny je nutné dôkladne tepelne spracovať – baktérie umierajú pri teplote nad 75 °C.
- Salmonela môže hroziť aj po vypití nepasterizovaného mlieka.
- Mäso pri grilovaní a pečení vždy dobre prepečte – najrizikovejšia je hydina a morské plody.
- Kupujte celé melóny – krájaním sa baktérie z neumytej šupky dostanú do rezu a pod fóliou vďaka cukru prežijú. Melón by nemal byť v teple dlhšie ako 4 hodiny.
- Pokrmy konzumujte ihneď po uvarení, alebo ich okamžite odložte do chladničky.
- Rozmrazené potraviny znova nezamrazujte.
- Ovocie a zeleninu starostlivo umývajte a po rozkrojení skladujte v chladničke.
- Dbajte na dôslednú hygienu rúk.
- Mimo domu sa stravujte len v preverených reštauráciách.