deti, Toto vaše deti jednoducho robiť nesmú
happy kid play superhero , boy power concept

Aj vy ste už pravdepodobne v televízií zahliadli americké reality show o prevýchove nezvládnuteľných detí. Deti kričia, kopú rodičov, neposlúchnu nikoho. Rodičia sa s nimi hanbia chodiť von a volať návštevy k sebe domov. Takto predsa skončiť nechceme, však?

Neprimerané prejavy agresie

Ubližovať akémukoľvek inému živému tvorovi by malo byť pre dieťa už od malička tabu. Možno si poviete, že len nedokáže odhadnúť svoju silu, že v skutočnosti nechce ubližovať. Tu však chodíte po veľmi tenkom ľade a prejavy agresie voči iným môžu v budúcnosti znamenať veľké problémy. Dieťa má však väčšinou dôvod na takéto prejavy – môže ísť o pocity menejcennosti alebo o potrebu vyžadovať si nadmernú pozornosť. Skúste sa s ním úprimne pozhovárať a opýtať sa, čo ho trápi. Pár sedení s detským psychológom tiež nie je na zahodenie.

Scény na verejnosti?

Odškrtávate si v diári ďalší obchod, do ktorého najbližších pár rokov nebudete môcť vstúpiť? Dieťa totiž chcelo takúto hračku, tamtú sladkosť alebo inú nepotrebnú vec. Skúste s dieťaťom pred vstupom do obchodu uzavrieť dohodu – ak sa bude správať slušne, kúpite mu akúkoľvek jednu vec, ktorú si vyberie. A naozaj mu ju kúpte. Bude sa sústrediť na výber tej najlepšej hračky či sladkosti, a nakoniec budete spokojní obaja.

Počítač náš každodenný

Ak dieťa každú voľnú chvíľku trávi pri počítači, tablete, či mobile, môže mať v budúcnosti problém nadviazať sociálne kontakty. Skúste si nájsť čas a hrajte sa s ním, čítajte mu, vezmite ho medzi iné deti. V budúcnosti sa vám to v dobrom vráti.

A ešte pár tipov pre rodičov

Občas sa pristihneme, že deti karháme viac, než by sa patrilo. Skúsme im namiesto toho ukázať, ako by mohli nabudúce situáciu vyriešiť lepšie.

Nekupujme im všetko, čo im na očiach vidíme. Naučme ich vážiť si veci tak, že im ich kúpime, až keď si ich naozaj zaslúžia – napríklad pomáhaním pri domácich prácach.

Držte s partnerom vždy spolu! Dieťa pochopí, kto je pánom situácie, a navyše dostane pozitívny príklad toho, ako má správny vzťah vyzerať.

Ale hlavne, chváľte ich za každý úspech, aj keď je len drobný.

 

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokTop 5 cvikov pre ploché bruško
Ďalší článokAko sa najlepšie vyvarovať nechceným hádkam?
deti, Toto vaše deti jednoducho robiť nesmú
Ahojte, som Mariana a píšem pre vás tento magazín. Milujem cestovanie, rodinu a rada spoznávam nové veci. Hádam sa niečo viac dozviete aj v mojich článkoch :))