V našom živote sa stretávame s množstvom prípadov, kedy musíme platiť dane a buď za ne nedostaneme vôbec nič, alebo len veľmi málo. V živote sú isté len dve veci, a tými sú dane a smrť. Ktoré situácie sú to najčastejšie? A dokedy nás bude štát a samospráva takto zbíjať?

Spotrebná daň

Spotrebná daň na SLovensku stále nie je taká veľká, ako v niektorých ďalších krajinách. Mohla by byť však aj oveľa niźšia, vzhľadom na to, že ľudia z týchto peňazí v skutočnosti nič nemajú. Dane vraj idú na chod fungujúceho štátu. Náš sa ako fungujúci v mnohých situáciách len tvári.

Daň z preplatku

Tento bod je dôležitý pre všetkých živnostníkov. Nechajte si spraviť ročnú zúčtovanie v zdravotnej poisťovni skôr, ako vám ho spraví ona sama. Prečo? Ak máte na účte preplatok, jednoducho vám z neho strhnú daň až poto mvám ho vrátia. Choré? Áno, veľmi choré, no na Slovensku bežné.

Daň za nehnuteľnosť

Alebo inak povedané daň za život. Keď konečne človek má vlastné bývanie a nemusí splácať hypotéku alebo nájom, okrem energií musí platiť aj daň z nehnuteľnosti. Táto daň však nie je taká vysoká. Keď si k nej však prirátame napríklad koncesionárske poplatky, už sa tak malá nezdá.

Daň za psa

Platiť z nemú tvár je na Slovensku úplne bežné takmer v každom meste. Niektoré však ako keby nevedeli, čo so sebou, a za vlastnenie psíka pýtajú daň viac ako 50 eur ročne. Čo za to psíčkari dostanú ako protihodnotu? Nič, iba samé zákazy vstupu so psom a nulovú možnosť nechať psa niekde vybehať.

Daň z príjmu

Uvedomili ste si niekedy, že viac ako polovicu vášho príjmu odvádzate štátu? Z toho, čo zarobíte, vám skutočne zostane menej ako 50 %. Všetko zožerú sociálna a zdravotná poisťovňa, daň z príjmu a v konečnom dôsledku aj ostatné dane, ktoré z príjmu platíme. Žiť na Slovensku sa z toho ohľadu maximálne neoplatí.

Páčil sa vám článok?