Zdravotníctvo zadarmo nám závidí nejeden štát. Napriek tomu sa lekárom vyhýbame a zanedbávame aj ročné preventívne prehliadky. Pritom na to nie je dôvod – sú predsa zadarmo a prevencia dokáže zachytiť rôzne ochorenia ešte v skorom riešiteľnom štádiu. Prečo sa preventívnym prehliadkám vyhýbame? Sú vôbec dôležité? V našom článku vám poradíme, u ktorých lekárov je potrebné absolvovať preventívne prehliadky a povieme vám aj prečo.

 

Začnite preventívnou prehliadkou u obvodného lekára

Každý rok by ste mali navštíviť svojho obvodného lekára. Zmeria vám tlak, vezme moč a krv a dôkladne vás prehliadne. Na základe jeho prehliadky vie objektívne zhodnotiť váš zdravotný stav a v prípade potreby vás odporučí na ďalšie vyšetrenia. Možno sa vám to zdá zbytočné, ale k tomuto lekárovi je potrebné ísť hlavne vtedy, keď ste zdravá. Už na základe pár testov môže odhaliť začínajúce vážne choroby a odporučiť vám ďalších odborníkov.

Gynekologické prehliadky zachránili život nejednej žene

Žiadna z nás ho nemá rada a predsa by sme sa tam raz za rok mali ukázať. Gynekológ. Hoci toto vyšetrenie nie je príjemné, rozhodne nie je bolestivé a dokáže odhaliť vážne choroby, s ktorými sa ženy stretávajú. Na preventívnej gynekologickej prehliadke gynekológ ultrazvukom vyšetrí vnútorné orgány a zároveň by vám mal zobrať vzorku na cytológiu, ktorá odhalí rakovinu krčka maternice vo veľmi skorom štádiu. Nemusíte sa vôbec báť, skoré štádia sa dajú ešte jednoducho vyriešiť. Dôležité je, aby ste však chodili na gynekologické vyšetrenia pravidelne.

Mali by ste navštíviť aj gastroenterológa

Rakovina hrubého čreva patrí na Slovensku medzi najrozšírenejšiu formu rakoviny. Nechceme vás strašiť, ale aj to je jeden z dôvodov, prečo by ste medzi preventívne prehliadky mali zaradiť aj návštevu gastroenterológa. Možno vás známa vystrašila tým, aké vyšetrenia tento lekár používa. Ale robia sa až po zdravotnej indikácií. Vám stačí navštíviť tohto lekára raz ročne, ktorý podľa vášho zdravotného stavu určí následný postup. Pamätajte si, že toto vyšetrenie vám môže zachrániť život.

 

Páčil sa vám článok?