Jeseň, zima a jar spoločne zahŕňajú až 75 % času z roka. Počas týchto troch období na nás najviac útočia rôzne choroby, virózy, vírusy a baktérie. Ako sa pred nimi efektívne brániť? Posilnite svoju imunitu pomocou otužovania!

Ako začať

Ak sa chcete začať otužovať, nemusíte hneď skákať do Váhu v decembri. Pokojne začnite tým, že po každej teplej sprche sa na konci opláchnete vlažnou vodou. Postupne sa z vlažnej môže stať studená a nakoniec sa budete sprchovať len v tej.

Kedy si dať pauzu

Človek by sa mal po otužovaní cítiť lepšie. Sviežo, energicky a zdravo. Akonáhle máte po otužovaní problémy alebo akékoľvek nepríjemné pocity, možno ste to trochu prehnali a treba to zvoľniť. Nesmiete riskovať na úkor zdravia.

Pravidelnosť je základ

Pri otužovaní je najdôležitejšia pravidelnosť. Dajte si jednoducho predsavzatie, že každé jedno ráno si nájdete 3 minúty na to skočiť pod ľadovú vodu. Váš deň bude lepší. Ak s otužovaním na pár dní prestanete, bude sa vám do tohto kolobehu ťažšie vracať.

Čo iné vplýva na imunitu

Okrem otužovania si môžete imunitu posilniť aj správnym stravovaním, ktoré obsahuje veľa vitamínov a minerálov. Ovocie a zelenina by mali tvoriť základ vášho jedálneho lístka. Nezabudnite ani na rôzne probiotické kultúry na posilnenie imunity čriev.

Pozor na rizikové faktory

Na imunitu dokáže vplývať aj taká vec, že každé ráno cestujete MHD-čkou okolo nejakej nemocnice, čím sa dostávate do kontaktu s chorými ľuďmi. Avšak, nezabudnite si v takomto prípade vždy poriadne umyť ruky, najmä ak sa v autobuse dotýkate držadiel.

Páčil sa vám článok?