Diamanty sú jedným z najvzácnejších a zároveň najtvrdších materiálov, ktoré človek pozná. Používajú sa nielen pri výrobe šperkov, ale aj na mnohých nástrojov, pílach, vrtákoch a v iných odvetviach, ktoré by vám ani vo sne nenapadli. Pozrime sa na to, čo ste o diamantoch zrejme nevedeli.

Z čoho vznikajú

To, že diamanty sú z uhlíka, vie už takmer aj každé malé dieťa. Z uhlíka je však aj človek, tuha do ceruzky, uhlie, ale aj ropa. Diamant vzniká hlboko v zemi pri obrovských tlakoch a vysokých teplotách. Jedna planéta, ktorú vedci nedávno objavili, je dokonca celá z diamantu.

Jeden z najdrahších materiálov

Ak by ste hľadali najdrahšie materiály na svete, určite by ste našli aj diamant. Dostal by sa medzi iné látky, akými sú napríklad antihmota, zlato, marihuana, kokaín, kmeňové bunky či ľudská krv. Tieto zoznamy sú skutočne zaujímavé a ľahko vás uvedú do kontextu, čo je v porovnaní so svojou váhou najdrahšie.

Sú ťažké

Čo váži viac, Kilo peria alebo kilo železa? Alebo kilo diamantov? Ak čítate pozornosť, odpoveď už poznáme. Diamant patrí medzi tie ťažšie látky, a jeho malý kúsok je rovnako ťažký, ako sud peria alebo inej látky.

Vyrábajú sa aj synteticky

Práve syntetické diamanty, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu, sú používané v priemysle na rezanie v pílach a na vŕtanie do tvrdých materiálov. Vo výrobe šperkov nájdeme skôr tie pravé, ale aj to nie je vždy pravidlom.

Len odborník spozná rozdiel

Pri diamantoch sa často vyskytujú doslova falzifikáty. Skutočnú pravosť diamantu dokáže overiť len odborník, ktorý sa venuje výrobe šperkov s týmto krásnym a vzácnym kameňom. Nikdy nekupujte diamanty od necertifikovaného výrobcu.

Páčil sa vám článok?