kurenie

Vykurovacia sezóna je v plnom prúde a počasie nám nenaznačuje, že by mala skončiť. Čím bude dlhšia zima, tým by sa nám vykurovanie mohlo viac predražiť. Preto vám v dnešnom článku prinášame pár tipov, ako sa dá ušetriť na kúrení a zároveň doma nezamrznúť.

Základné tipy, ktoré by mal poznať každý

Základom je zabrániť tomu, aby sa obývaný priestor prekuroval. Už pri zvýšení teploty o 1 stupeň sa nám môže zvýšiť spotreba tepla o 6%.

Určite viete, že ani teplota v jednotlivých miestnostiach nemá byť rovnaká. Vyššiu teplotu potrebujete v obývačke, pričom v spálni sa vám bude lepšie spať pri výrazne nižších teplotách, ktoré by ste cez deň v byte nevydržali.

Rovnako byt netreba vykurovať vtedy, keď ste v práci a deti v škole. Veď pre koho by ste cez deň kúrili? Stačí zapnúť radiátory v čase, keď prídete domov a byt sa raz – dva vykúri.

Dajte si pozor na vetranie

Spotreba tepla stúpa aj dlhodobým vetraním bytu, pri ktorom dochádza k nadmernému ochladzovaniu miestností a stien. Vetrať preto treba krátkodobo a intenzívne, aby sa dostatočne vymenil vzduch, ale aby nenastalo nadmerné vychladenie. Studený vzduch prúdiaci škárami nekvalitných okien a dverí spôsobuje vyššiu spotrebu tepla, preto je vhodné okná utesniť, prípadne vymeniť za kvalitnejšie.

Ako teda skutočne ušetriť na kúrení?

V prvom rade prispôsobte teplotu účelu miestnosti. Na noc a počas vašej neprítomnosti kúrenie stlmte. Vetrajte nárazovo a pokojne aj viackrát za deň. Požiadajte partnera, aby radiátory pravidelne odvzdušňoval. Pred radiátory nedávajte žiadne predmety ani závesy (záclony sú optimálne kratšie – maximálne po parapety). Ak máte rolety, na noc ich zatiahnite.

Občas sa vyplatí aj výmena vykurovacieho systému, ktoré je síce drahšie, ale v dlhšom časovom horizonte v skutočnosti ušetríte.

Páčil sa vám článok?