Špinenie v tehotenstve dokáže vyľakať nejednu budúcu mamičku. Nie vždy je však dôvod na paniku. Napriek tomu si na podobné udalosti treba dať pozor a v prípade každého podozrenia ich konzultovať s lekárom. Čo všetko by ste mali vedieť o špinení v tehotenstve? Pozrieme sa na to v našom článku.

Špinenie v tehotenstve

Špinenie v tehotenstve znamená občasný menší výtok z pošvy. Pri bezproblémovom tehotenstve by sa žiadne špinenie nemalo vyskytovať. Aj drobné špinenie môže znamenať vážny problém s plodom alebo so zdravím matky. Napriek tomu do tretieho mesiaca tehotenstva špinenie zaznamenáva veľké % matiek a dieťa aj tak bez problémov donosia.

Čo môže znamenať špinenie?

Špinenie upozorŃuje na to, že niečo nie je v poriadku. Môže znamenať mierny zápal, mechanické poškodenie po vyšetrení, ale aj to, čoho sa matky obávajú najviac a to je spontánny potrat. Váš lekár vám najlepšie vysvetlí, aké špinenie je prístupné a kedy treba zbystriť pozornosť.

Kedy vyhľadať gynekológa ak špiníte?

Ak sa špinenie vyskytuje často alebo je veľmi intenzívne, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Aj pri slabom špinení si však dohodnite čo najskorší termín u vášho gynekológa, ktorý vám v tom lepšom prípade povie, že sa nič vážne nedeje a dieťa je v poriadku.

Skryté syndrómy špinenia

Špinenie v tehotenstve má množstvo iných skrytých spúšťačov. Okrem iného to môže byť napríklad aj nesprávna životospráva či nachladnutie. Pozor si dajte najmä na stres, ktorý je jedným z najnebezpečnejších činiteľov v tehotenstve.

Sledujte všetky zmeny. Špinenie môže mať negatívne následky

Všetky zmeny, ktoré sa týkajú vášho tela počas tehotenstva si podrobne zapisujte. Pri najbližšom vyšetrení ich vždy konzultujte s lekárom, ktorý vám ich buď pomôže vyriešiť, alebo vás ubezpečí, že sa nejedná o nič vážne.

Páčil sa vám článok?