Tehotenstvo týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas gravidity a ako sa bábo v jej lone vyvíja.

31. týždeň gravidity

Pôrod sa blíži a vy by ste nemali nič dôležité odkladať na neskôr. Rovnako tak sa však neprepínajte a robte len to, čo je skutočne nevyhnutné. Ak máte niekoho, kto vám ochotne pomôže s varením či upratovaním, prijmite jeho pomoc bez ostychu. Tiež si nakúpte trvanlivé potraviny do zásoby, aby ste sa o to nemuseli starať hneď po príchode domov s novorodencom. V prípade, že už deti máte, myslite aj na nich a zabezpečte im opatrovanie na dobu plánovaného pôrodu a počas dní, ktoré strávite v nemocnici.

Ak ste to doteraz nestihli, spíšte si zoznam vecí do pôrodnice.

Pokroky dieťatka v 31. týždni

Dieťatko aktuálne váži do 1700 gramov a meria asi 40 centimetrov. Nasledujúce týždne bude na váhe priberať stále rýchlejšie, tiež sa urýchli jeho rast. Pripravte sa na priemerný prírastok 250 gramov za týždeň.

Pokiaľ ide o vývin plodu, napreduje míľovými krokmi. Jeho mozog neustále produkuje nervové bunky. Pľúca stále nie sú stopercentne vyvinuté. Na hlave mu pribúdajú vlasy a ochlpenie – tzv. lanugo sa stráca. Kosti sú čoraz pevnejšie.

Bábätko upokojuje vaša chôdza, dokonca ho to môže uspávať (žeby predzvesť kočíkovania?). V momente, keď sa posadíte, alebo si ľahnete, sa naopak zvykne zobudiť.

Nezabúdajte sledovať pohyby dieťatka. Počas doby, kedy bdie, by ste mali pocítiť aspoň 10 pohybov za 2 hodiny. Ak ich toľko nie je a opakuje sa to počas celého dňa, radšej sa choďte ukázať gynekológovi.

Ako je na tom v 31. týždni budúca mama?

Dopĺňajte si zásoby železa, je to dôležité pre vás aj pre dieťatko (vytvára si vďaka tomu zásoby kyslíka). Jedzte veľa listovej zeleniny, červené chudé mäso či fazuľu. Nezabúdajte ani na pravidelný pitný režim. Čistá voda, prípadne nesladený bylinkový čaj pre tehotné sú dôležité pre tvorbu nových buniek a na udržiavanie zvýšeného množstva krvi v tele. Tiež minimalizujú opuchyzadržiavanie vody v tele. Výraznejšie sú najmä opuchy nôh, ktoré trápia mnoho budúcich mamičiek. Ak to ustúpi po vyložení nôh vyššie, prípadne sa to mení počas dňa, zrejme to spôsobuje tlak na žily v podbrušku. Ale v niektorých prípadoch to môže signalizovať gestózu.

Trápením je aj spánok. Bábätko je veľké a pohyblivé, čo môže spôsobovať komplikácie pri zaspávaní, respektíve ležaní. Taktiež buďte pripravené na to, že môžete zacítiť jemné a nebolestivé kontrakcie s krátkym trvaním. Nejde o nič zvlášte a rozhodne to nie je dôvod na paniku. Zbystrite iba v prípade, ak sťahy začnú byť bolestivé, pravidelné a interval medzi kontrakciami sa bude skracovať. Vtedy bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc.

31. týždeň: Tehotenská poradňa

Tento týždeň by ste nemali absolvovať žiadne špeciálne vyšetrenie. Aj preto máte dostatok času porozhliadnuť sa po pediatrovi pre dieťatko. Najmä pre prvorodičky je dôležité vybrať si dobrého detského doktora, možno aj po porade so skúsenejšími mamičkami. A tiež si vybavte všetko ostatné, na čo po pôrode a nejaký čas po ňom čas mať nebudete.

Páčil sa vám článok?