S určitým vekom sa na tvári každého človeka začnú vytvárať vrásky, a hoci je tento proces úplne prirodzený, chceme ich mať čo najmenej. Niektoré vrásky sa nazývajú aj vrásky šťastia, a preto nie je rozhodne hanbou, ak ich máte, existuje spôsob, ako ich eliminovať. Najlepšia je pritom prevencia. Ale ak už vrásky na tvári máte, stále existujú spôsoby, ako s nimi zatočiť.

Ako vznikajú vrásky na tvári

Tvorba vrások je do veľkej miery ovplyvnená aj genetikou. Nespoliehajte sa však iba na ňu a počas celého života zabezpečte, aby mala vaša pokožka dostatočný príjem živín, ale aj minerálov, vitamínov a vody. Vrásky sú prejavom povrchových nerovnomerností pleti. Zvyčajne sa objavujú okolo 25. roku života, ale môže to byť aj skôr, prípadne neskôr.

Čo ovplyvňuje tvorbu vrások

Keď hovoríme o tom, čo tvorbu vrások ovplyvňuje, je to aj spôsob, ako prírodnou cestou zabezpečiť zmiernenie ich výskytu. Tvorbu vrások ovplyvňujú vnútorné faktory, medzi ktoré patrí pevnosť pokožky. Ak má pokožka dostatok kolagénu a elastínu, výskyt vrások je menej výrazný. Kolagén je bielkovina, ktorá sa však vekom postupne prestáva tvoriť. Práve kolagén má mechanickú funkciu, vďaka ktorej je pokožka pružná. Zároveň tiež hydratuje našu pokožku, lebo viaže vodu. Na rozdiel od neho je elastín stálejší a vytráca sa v menšej miere. Na tvorbu vrások tiež vplýva strata vody, alebo pôsobenie voľných radikálov. Správnym riešením v boji proti vráskam na tvári je teda dostatočný prísun bielkovín, vody a je vhodné tiež doplniť vitamíny a minerály, napríklad, formou výživových doplnkov.

Vonkajšie faktory

Nezabúdajte však, že vrásky nie sú len otázkou vašej stravy alebo génou. Vo veľkej miere ich ovplyvňuje aj váš životný štýl. Dbajte preto na dostatok spánku, ale ak môžete aj na životné prostredie, v ktorom bývate. V ideálnom prípade tiež pokožku nevystavujte zbytočne slnečnému žiarenie, používajte fiter. Zabezpečte si tiež príjem vitamínu D, a to tak, že strávite každý deň aspoň 15 minút na slnku (s použitím ochranného faktora).

Vráskam sa nedá úplne zabrániť a skôr či neskôr sa určite vyskytnú, ale určite viete spomaliť ich nástup.

Páčil sa vám článok?