Bábätko ste počali pred 11 týždňami a je to už 13 týždňov od vašej poslednej menštruácie. V tomto období by vás už nemala trápiť tehotenská nevoľnosť ani prílišné výkyvy nálad a zároveň vás ešte bruško neobmedzuje v pohybe. Preto je vhodné si toto obdobie vychutnať naplno.

Ako prežívate začiatok druhého trimestra – konkrétne 13. týždeň tehotenstva vy?

Ako sa vyvíja bábätko v 13. týždni

V tomto štádiu tehotenstva vaše bábätko meria od 7 do 8 centimetrov a váži asi 24 gramov. Hoci sa hýbe, krúti, kope, vie sa odraziť od steny maternice a vyvinuli sa u neho reflexy, takže dokáže reagovať aj na vonkajšie podnety, je stále príliš malé a ľahké na to, aby jeho pohyby mamička cítila. Bábätko už vie hýbať perami, mrviť sa, otvárať a zatvárať dlane.

Vaše dieťatko už má vytvorené všetky potrebné orgány, a tak bude naďalej už len rásť a naberať na sile. Momentálne sa mu vytvárajú hlasivky. Až do 24. týždňa tehotenstva bude plod rásť mimoriadne rýchlo – práve toto je obdobie, kedy sa najrýchlejšie a najviac zväčší.

13. týždeň gravidity: Riziko potratu je už nízke

V tomto období tehotenstva by ste sa už mali cítiť lepšie. Zmiernili sa prejavy tehotenskej nevoľnosti, nemali by vás trápiť ani silné výkyvy nálad a emocionálne prežívanie by malo byť znova v norme. Riziko spontánneho potratu je už nízke, no napriek tomu je dôležité, aby budúca mamička nezanedbávala svoj jedálniček a životosprávu.

Ako vyzerá jedálniček tehotnej ženy v 13. týždni

Od začiatku tehotenstva ste doteraz pribrali približne 1,5 kilogramu. Bruško už je vidno, no nie je tak veľké, aby vás akokoľvek obmedzovalo. Je pravdepodobné, že sa vám už rozšíril aj pás, a teda niektoré zo svojich obľúbených nohavíc už asi nezapnete. Práve teraz nastal čas poobzerať sa v obchodoch po kvalitnom, ideálne bavlnenom oblečení pre tehotné ženy.

Váš každodenný jedálniček by mal obsahovať dostatočné množstvo listovej zeleniny (skvelý prirodzený zdroj kyseliny listovej), morské ryby (ako zdroj jódu), mliečne výrobky pre potrebný vápnik, ale aj chudé mäso, aby ste mali dostatok železa.

V prípade, že ste vegetariánka, je vhodné poradiť sa s lekárom o užívaní výživových doplnkov či vitamínov, aby ste mali istotu, že prijímate dostatok všetkých minerálov a vitamínov, ktoré potrebujete vy aj vaše bábätko. Špeciálne tehotenské vitamíny obsahujú zvýšené množstvo vitamínov, ktoré potrebujete práve počas tehotenstva, a naopak, len regulované množstvo tých vitamínov, ktoré by mohli mať pri predávkovaní neblahý vplyv. Ide najmä o vitamíny A, D, E, K.

13. týždeň: Tehotenstvo a kŕče v lýtkach

Občas vás môžu potrápiť pomerne nepríjemné kŕče v lýtkach a nohách. To môže byť spôsobené nedostatkom horčíka. Ak vás skutočne trápia kŕče, je vhodné povedať o tom vášmu gynekológovi, s ktorým sa dohodnete na postupe, ako chýbajúci horčík do tela doplniť. Ak ste boli až doteraz zvyknutá pravidelne športovať, môžete v tom pokračovať. Vyhýbajte sa akurát nebezpečným športom, či takým, počas ktorých sa nadmerne používa brušný lis.

Poradňa v 13. týždni tehotenstva

Stále pravidelne navštevujete svojho gynekológa. Ten vyšetruje nielen váš tlak, krv, hmotnosť, ale aj vývoj bábätka. Prostredníctvom ultrazvuku či vašej rodinnej anamnézy zisťuje možné vývojové poruchy (ide o prenatálny screening). V tomto štádiu tehotenstva už by ste už mali mať za sebou aj ultrazvukové vyšetrenie a mali by ste vedieť aj hmotnosť vášho drobca. Okrem toho, ak ste mamička s negatívnou Rh krvnou skupinou, lekár vám zrejme v tomto období navrhne vyšetrenie Rh protilátok.

Páčil sa vám článok?