Štrnásty týždeň tehotenstva by nemal byť spojený s nejakými komplikáciami. Budúce mamičky sa zvyčajne cítia lepšie, pretože si už na tehotenstvo zvykli, a tak si môžu tento stav naplno užívať. Je to práve 14 týždňov od poslednej menštruácie a 12, odkedy bolo bábätko počaté.

Vývoj bábätka v 14. týždni – nastáva obdobie rýchleho rastu

Váš drobec môže teraz merať približne 9 až 12 centimetrov a váži asi 40 gramov. Dlho to tak však nezostane. Už počas najbližších týždňov totiž vaše bábätko svoju dĺžku až strojnásobí a vážiť bude desaťkrát toľko ako váži teraz. Bez preháňania vás čaká turbulentné obdobie extrémne rýchleho rastu plodu.

14. týždeň: Gynekológ už pri troche šťastia dokáže zistiť pohlavie

Vaše dieťatko má v tomto štádiu už plne vyvinuté pohlavné orgány. Vášmu gynekológovi sa pri troche šťastia už môže podariť na ultrazvuku zistiť, či budete mať chlapčeka alebo dievčatko. Závisí to však nielen od jeho bystrého zraku, ale aj toho, či bude váš drobec práve v tom momente spolupracovať. Všetky životne dôležité orgány sú už vytvorené a tam, kde majú byť, ďalej sa už len vyvíjajú a zlepšujú. Vášmu bábätku teraz rastú nechtíky, vlasy aj mihalnice. Dotvára sa aj štítna žľaza, ktorá už začína fungovať a produkovať hormóny.

Tehotenstvo v 14. týždni: Budujte vzťah s bábätkom už v prenatálnom období

Bábätko sa stále krúti a hmýri, kope alebo si cmúľa palec, má vyvinutý aj hmat, no jeho pohyby mamička stále necíti, pretože je primalé. Vyživované je z placenty a čo je pre vás možno v tomto štádiu najdôležitejšie, už vás počuje. Môžete sa mu teda prihovárať, spievať mu, púšťať mu hudbu, čokoľvek uznáte za vhodné. Začína čas, kedy si s ním môžete vytvárať vzťah už v prenatálnom období.

Celé drobné telíčko vášho bábätka je momentálne pokryté lanugom. Sú to jemné chĺpky, ktoré miznú po 26. týždni tehotenstva. Tieto chĺpky majú ochrannú funkciu a sú viditeľné napríklad pri predčasne narodených detičkách.

Gravidita v 14. týždni: Tehotným ženám môže stmavnúť pokožka

V tomto období tehotenstva môže mamička pozorovať, že sa jej zlepšila kvalita pleti a vlasov. Iné budúce mamičky majú, žiaľ, úplne opačný problém. Pleť sa im zhroší, môžu sa objaviť vyrážky či tmavé fľaky a vlasy sa môžu viac mastiť a vypadávať. Stmavne aj zvislá čiara tiahnuca sa od pŕs až po pupok (linea negra). Tá sa u vás možno objavila už skôr a nejde o nič nezvyčajné. Po pôrode zasa zmizne.

Okrem toho vám stále rastie aj bruško a rovnako tak sa zväčšujú prsníky. Bradavky tmavnú a na prsníkoch sa môžu objaviť žilky. Opatrne však na strie. Tie sa môžu tvoriť najmä na bruchu či stehnách. Dôkladne sa každý deň, ideálne po kúpeli, natierajte krémom alebo prírodnými olejmi.

Poradňa v 14. týždni

Tento týždeň vás nečakajú žiadne špeciálne vyšetrenia. Bežnú tehotenskú poradňu, kde vás  zvážia, zmerajú vám tlak a zoberú krv, absolvujete iba v prípade, že ste tak neurobili v uplynulom týždni. V prípade, že nemáte nijaké extra ťažkosti, nie je dôvod na návštevu gynekológa.

Páčil sa vám článok?