Tehotenstvo týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas tohto obdobia a ako sa dieťa v jej lone vyvíja a mení.

38. týždeň gravidity

Bábätko je v brušku veľmi aktívne, hoci má stále menej miesta. Najviac času mu zaberá spánok a nacvičovanie príjmu potravy po narodení. V jeho črevách sa ukladajú odpadové látky, ktoré krátko po pôrode vylúči prvou stolicou, tzv. smolkou.

Čo sa budúcej mamy týka, nijaké extrémne zmeny sa už nedejú. Priberanie ustalo a môžu sa objavovať častejšie kontrakcie. Zväčša to je len príprava na pôrod, ak sa však ich frekvencia zvyšuje, čas medzi nimi sa skracuje a sťahy sú čoraz pravidelnejšie, pôrod je s najväčšou pravdepodobnosťou už tu.

Pokroky dieťatka v 38. týždni

Miery dieťatka sú v priemere takéto – váži nad 3 kilogramy a meria 50 centimetrov. Prestávajú sa mu vytvárať tukové zásoby, jeho pokožka je hladšia a vrásky a záhyby sa vyrovnávajú. Nechty bábätka, ako aj iné detaily na tele (nosné či ušné chrupavky, aj semenníky u chlapcov, ktoré už zostúpili) sú celkom vyvinuté.

Dieťa je už plne donosené a považuje sa za stopercentne pripravené na život mimo maternice. O zrelosti bábätka a jeho pripravenosti prísť na svet, svedčí aj váš (budúcej mamy) pupok. Ak je vypučený dopredu, je takmer isté, že v prípade skoršieho pôrodu nenastanú žiadne problémy a bábo to mimo vašej maternice hravo zvládne.

38. týždeň: Ako je na tom budúca mama?

Neustály nedostatok spánku a veľké nepohodlie sú príčinou väčšieho podráždenia a zmien nálad. Potešiť vás môže fakt, že pôrodom mnohé z toho prirodzene odznie.

Ak pociťujete veľký hlad, snažte sa neprejedať a nejesť jedlá, ktoré zhoršujú trávenie. Zdravá vyvážená strava je v kombinácii s pohybom (napríklad chôdzou) ideálnou kombináciou, ktorá vás uchráni pred zbytočnými komplikáciami.

Praktickou radou v domácnosti je, aby ste si s partnerom, mamou či niekým iným ochotným dohodli pomoc počas prvých dní po pôrode, respektíve po vašom návrate s novorodencom domov. Ak nikto taký pri vás nie je, pomôže, ak si pripravíte nejaké jedlo vopred a dáte ho zamraziť. Keďže neviete, ako budete prvé dni s dieťatkom doma zvládať, je fajn nemusieť sa stresovať ešte aj kvôli jedlu a vareniu.

Pokiaľ ide o približujúci sa termín pôrodu, aj keď ste prvorodička, určite spozorujete moment, kedy to vypukne. Pôrod sa môže začať uvoľnením hlienovej zátky s prímesou krvi z krčka maternice, odtečením plodovej vody, ktorá však môže kvapkať aj celkom nepatrne a veľmi pomaly, tiež je signálom krvavý výtok a samozrejme pravidelné kontrakcie v skracujúcich sa intervaloch.

Tehotenská poradňa počas 38. týždňa

Keďže do poradne chodíte raz týždenne, opäť vás neminie kontrola tlaku, hmotnosti, vyšetrenie moču a gynekologická prehliadka. Rátajte aj s vyšetrením oziev plodu a kardiografickým vyšetrením.

Páčil sa vám článok?