Gravidita týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas tehotenstva a ako sa dieťatko v jej lone postupne vyvíja.
25. týždeň gravidity
Bábätko v tomto období veľmi rýchlo naberá na váhe. Jeho orgány sa stále vyvíjajú a okrem čoraz koordinovanejších pohybov reaguje na to, čo zjete. Áno, ak si v návale tehotenských chutí dáte čokoládu, pripravte sa na zvýšenú aktivitu vo vašom brušku.
Istotne sa už obzeráte po výbavičke, tak si ju aj zadovážte, kým ešte máte dostatok sily. Do plánovaného pôrodu je síce stále dosť času, avšak energie bude ubúdať. Je dobré mať všetko nachystané vopred, nikdy neviete, kedy sa drobec vypýta von. Rovnako tak vážne premýšľajte aj o pôrode – aký typ uprednostníte a aké sú vaše možnosti (chcete spontánny pôrod bez epidurálky alebo uvažujete o prirodzenom rodení do vody?).
Čo sa deje s dieťaťom v 25. týždni?
Plod aktuálne meria v priemere 35 centimetrov a jeho váha sa pohybuje okolo 600 až 750 gramov. Stále výraznejšie ho cítite – je čoraz aktívnejší, väčší a pohyby sú koordinovanejšie. Koncom 25. týždňa má dokonale vyvinuté očné viečka a začínajú sa mu otvárať nosné dierky. Má citlivejšie nervové zakončenia v blízkosti úst a na perách. A vytvárajú sa časti chrbtice, ktorých funkciou bude ochrana miechy dieťaťa.
25. týždeň tehotenstva: Ako sa má mamička?
Možno vás stále viac trápi prerušovaný spánok, či dokonca neschopnosť zaspať. Súvisieť to môže s častým pálením záhy a inými tráviacimi problémami. Za všetkým je tlak zväčšujúcej sa maternice na žlčník a pečeň. Svoju rolu však zohráva aj vyvážená zdravá strava, aby ste predišli zápche a udržiavali pravidelnú činnosť čriev. Sťahy maternice môžu vyvolať aj bolesti chrbtice.
Ak vás “ničí” svrbenie v okolí brucha, zvyčajne to súvisí s rozťahovaním pokožky. Pomôžu vhodné krémy a každodenné natieranie, prípadne masáž od vašej polovičky. Ak vás však svrbí celé telo, venujte tomu pozornosť a nepodceňujte to. Rozhodne sa odporúča konzultácia s lekárom, mohlo by totiž ísť o tehotenskú cholestázu (poruchu pečene a žlčníka).
Prírastok na hmotnosti od začiatku gravidity by nemal prekročiť sedem kíl (plus-mínus).
Odporúčame jesť pravidelne a v primeraných porciách. Ak môžete, obmedzte cukor, sladké pečivo, koláče – sladkosti vo všeobecnosti. Ak neviete chuti na sladké odolať, najlepšou voľbou je ovocie.
Zložitým cukrom sa nevyhýbajte, práve naopak, sú pre telo veľmi prospešné. Nájdete ich najmä v strukovinách, kukurici, celozrnnom pečive, zemiakoch či zelenine. Ak sa dá, pite výlučne čistú vodu.
Vyšetrenie v tehotenskej poradni v 25. týždni
Medzi 24. a 28. týždňom gravidity prichádza na rad glukózový tolerančný test, ktorý má za cieľ odhaliť, či netrpíte tehotenskou cukrovkou. Ide o špeciálnu formu cukrovky, ktorá sa vyvinie v druhej polovici tehotenstva aj u ženy, ktorá toho ochorenie nikdy predtým nemala. Je nebezpečná v tom, že hoci jej príznaky po pôrode zväčša zmiznú, môže viesť k makrosomii – vysokej pôrodnej hmotnosť dieťatka (nad 4 500 g) spolu s ďalšími komplikáciami. Našťastie, za pomoci glukózového testu sa dá všetko včas odhaliť a zvládnuť. Nebojte sa, ak budú výsledky mimo priemer – až 15 percent žien ich nemá v norme, čo znamená, že musia absolvovať ďalší, komplexnejší test, ktorý presnejšie odhalí tehotenskú cukrovku. Vo väčšine prípadov jej liečba spočíva v nastavení správneho jedálnička.