typy pleti

Pri starostlivosti o pleť by ste určite mali brať do úvahy typ pleti. Kozmetika na pleť, ktorá vyhovuje vašej priateľke nemusí vyhovovať vám, práve naopak, môže vám spôsobiť ďalšie problémy, o ktoré určite nestojíte. Základom zdravej pokožky je používanie prípravkov určených na vás typ pleti.

Celkovo poznáme päť typov pleti. Každú z nich môže trápiť množstvo problémov. Zápaly, rôzne typy akné, ekzémy, …. používaním vhodnej kozmetiky môžete všetky problémy minimalizovať.

Normálna pleť

Pleť nie je ani mastná ani suchá. Starostlivosť o normálnu pleť nie je náročná, rozhodne ju ale nezanedbávajte. Používanie opaľovacích krémov s ochranným faktorom, pravidelná hydratácia pokožky a odstránenie make-upu skôr ako pôjdete spať vám pomôžu udržať si normálnu pleť čo najdlhšie.

Suchá pleť

So suchou pleťou sa najčastejšie stretávajú starší ľudia. Vekom pleť stráca vlhkosť a prvým znakom okrem vrások je aj suchšia pleť. Za týmto typom pleti  môže stáť ale aj genetika, nevhodná starostlivosť o pleť alebo zmeny ročných období. Suchú pokožku by ste mali aspoň dvakrát denne hydratovať. Vyhnite sa kozmetike, ktoré pleť vysušuje (obsahuje alkohol) a aj dlhému sprchovaniu horúcou vodou, ktoré môže pokožku ešte viac vysušiť.

Mastná pleť

Za týmto typom pleti sú najčastejšie hormonálne zmeny v tele, genetika, klimatické podmienky alebo zväčšené póry. Čierne bodky, akné či vyrážky – ak vás tieto problémy často trápia máte mastnú pleť. Používajte kozmetiku, ktorá absorbuje nadbytočnú mastnotu a obsahuje látky s protizápalovým a čistiacim účinkom (kyselina salicylová, glykolová alebo hyalurónová). Nezabúdajte pleť pravidelne hydratovať. Nepoužívajte mastné krémy, ktoré môžu póry upchať.

bioderma

Zmiešaná pleť

Tento typ pleti sa vyznačuje mastnou T-zónou a suchou pleťou na lícach. V podstate tak pleť reaguje na poveternostné podmienky. Najlepší spôsob ako sa starať o zmiešaný typ pleti je používať dva druhy kozmetiky. Na T-zónu používajte kozmetiku určenú na mastnú pleť a na líca si zaobstarajte kozmetiku určenú na starostlivosť o suchú pleť.

Citlivá pleť

To, že vaša pleť je citlivá zbadáte hneď. Prejavuje sa kožnou reakciou na potraviny, niektoré zložky v kozmetike či environmentálne faktory. Nervové zakončenie pod kožou sú príliš citlivé a na rôzne podnety môžu reagovať ružovým až červeným sfarbením pokožky. Pri starostlivosti o citlivú pleť je najlepšie poradiť sa s lekárom. Ten vám pomôže vybrať vhodnú kozmetiku na vašu pleť. Určite sa ale vyhnite kozmetike s obsahom alkoholu, parfumov, farbív a parabénov.

Páčil sa vám článok?