Vyrážky sú jedným z najbežnejších problémov pokožky na svete, ktorý v určitom okamihu života postihuje približne 85% ľudí. Bežné liečby môžu byť drahé a často majú nežiaduce vedľajšie účinky, ako je suchosť, začervenanie a podráždenie pokožky. Ako riešiť výskyt vyrážok doma?

  1. Na postihnuté miesto naneste jablčný ocot

Jablčný ocot sa vyrába fermentáciou jablčného muštu alebo nefiltrovanej šťavy z lisovaných jabĺk. Rovnako ako iné octy je známy svojou schopnosťou bojovať proti mnohým typom baktérií a vírusov. Ocot jablčného muštu obsahuje niekoľko organických kyselín, ktoré pomáhajú sa vyrážok zbaviť.

  1. Užívajte doplnok výživy v podobe zinku

Zinok je nevyhnutná živina, ktorá je dôležitá pre rast buniek, produkciu hormónov, fungovanie metabolizmu a imunitných funkcií. Je to tiež jeden z najviac študovaných prírodných spôsobov liečby vyrážok. Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorí majú problém s vyrážkami majú tendenciu mať v krvi nižšie hladiny zinku ako ľudia s čistou pokožkou. Užívanie zinku perorálne pomáha redukovať vznik vyrážok.

  1. Vyrobte si masku z medu a škorice

Med aj škorica sú vynikajúcimi zdrojmi antioxidantov. Použitie antioxidantov na pokožku je pri znižovaní počtu vyrážok a akné účinnejšie ako benzoylperoxid a retinoidy. Jedná sa o dva bežne dostupné prípravky s antibakteriálnym účinkom, ktoré stačí zmiešať.

  1. Vyskúšajte čajovníkový olej

Čajový olej je éterický olej, ktorý sa získava z listov Melaleuca alternifolia, malého stromu pochádzajúceho z Austrálie. Je dobre známy svojou schopnosťou bojovať s baktériami a znižovať zápaly kože. Použitie 5% čajového oleja na pokožku účinne redukuje akné.

  1. Naneste na pokožku zelený čaj

Zelený čaj obsahuje antioxidanty a jeho aplikácia priamo na pokožku pomáha pri boji s vyrážkami. Flavonoidy a triesloviny v zelenom čaji pomáhajú bojovať proti baktériám a znižujú zápal, čo sú dve hlavné príčiny akné. Zakúpiť si môžete aj krémy a pleťové vody, ktoré obsahujú zelený čaj, ale rovnako jednoduché je pripraviť si domácu zmes.

Páčil sa vám článok?