Vo vašich miestnych potravinách kúpite deťom loptu na šport aj za menej ako 5 eur. Takéto veci však nemôžete ani zďaleka porovnávať s kvalitnými a profesionálnymi produktmi, ktoré používajú hráči známych tímov a s ktorými sa hrá aj na svetových šampionátoch. Viete však, ako sa takéto lopty pri uvedení na trh testujú?

Prehustenie až po bod prasknutia

Z každej várky vyrobených lôpt sa vyberajú náhodné kusy, ktoré výrobca nahustí plynom do čo najvyššej možnej miery, až kým sa lopta nerozhodne prasknúť. Takýmto testom sa preveruje celková výdrž celého vonkajšieho obalu lopty bez ohľadu na to, z akého materiálu je vyrobená. Kvalitné lopty vydržia dvoj až trojnásobok odporúčaného tlaku.

Záťažový test

Tento test má preveriť pevnosť lopty pri manipulácii. Ak by ste si pozreli spomalené zábery golfových, tenisových alebo futbalových odpalov (a výkopov), videli by ste, že pri odpale sa lopta totálne deformuje až do tvarov osmičky a valca. Pri záťažovom teste preto hydraulickým lisom otestujú, do akého tvaru sa dá lopta sploštiť predtým, ako praskne.

Extrémne teploty

V zime sa športy hrajú aj pri mínus 20 stupňoch celsia. V lete naopak môžu vystúpiť až na 50 stupňov nad nulou. V takýchto výkyvoch sa aj každý materiál správa inak a preto lopty vystavujú podobným (aj vyšším) teplotám a skúmajú, ako sa menia ich herné vlastnosti a výdrž pri záťaži.

Brúsenie

Povrch lopty musí vydržať kopance, údery a šúchanie po asfalte. Lopty preto brúsia špeciálnym brúsnym papierom, ktorým z nich sťahujú vrchné vrstvy. Sledujú hneď dve veci. Prvou je pevnosť samotnej vrstvy a druhou je správanie sa lopty po odstránení určitej hrúbky plášťa.

Dlhodobý test

Podobne, ako malé robotické ruky testujú napríklad pánty a jedny dvere otvoria a zatvoria milión krát, sa testujú aj lopty. Tie napríklad driblujú stovky hodín, pričom sa od zeme odrazia aj milión krát. Skúmajú pri tom stratu hustoty, celkové opotrebenie ale aj zmenu herných vlastností.

Páčil sa vám článok?