Mnohí cyklisti, pre ktorých je bicykel už dlhé roky len dopravným prostriedkom, si neuvedomujú, aká dôležitá je povinná výbava. Časy, kedy po ceste jazdilo minimum áut už sú dávno preč a premávka je v dnešnej dobe nebezpečná pre každého účastníka dopravy. Čo by teda nemali podceniť práve cyklisti?

Vidieť a byť videný

Svetlá sú nevyhnutné najmä v noci, no nič sa nestane, ak ich necháte zapnuté aj cez deň. Aj autá predsa musia svietiť denným svietením a je dokázané, že osvetlené dopravné prostriedky sú lepšie viditeľné aj počas dňa. Okrem toho by mal mať cyklista dostatok reflexných prvkov. Ak chce, môže byť aj “počutý” a teda by sa mal vybaviť kvalitným zvončekom, ktorým môže upozorniť chodcov o svojej prítomnosti v ich blízkosti.

Helma len mimo mesta?

Tak to stojí v zákone. Na Slovensku sa naozaj nevyžaduje prilba v obci. No práve v obciach jazdí najviac nepozorných cyklistov a premávka je veľmi hustá. Cyklistické prilby sú napríklad oproti motorkárskym ako hračkárske. Napriek tomu však dokážu spoľahlivo ochrániť hlavu pri prípadnom náraze.

Mládež do 15 rokov

Táto veková kategória má povinnú prilbu aj v meste. Avšak, opäť chceme poukázať na fakt, že práve toto je najrizikovejšia skupina (spolu s dôchodcami) a opäť by sa im okrem prilby hodili aj nejaké tie chrániče, aspoň na kolená a lakte. Keď to opäť porovnáme s motorkármi, cyklisti sú v tomto smere extrémne zraniteľní.

Pokute sa nevyhnete

Cyklisti nie sú na Slovensku práve tou skupinou, na ktorú by sa polícia zamerala. Najviac si dávajú pozor na motoristov a cyklistom dajú maximálne tak fúkať. Avšak, občasné akcie zamerané na cyklistov skončia často vysokými pokutami. Je to stále ten lepší scenár, ako keď vás kvôli zlej viditeľnosti trafí na bicykli auto.

Chránite najmä seba

A až v druhom rade svoju peňaženku. Jazdite preto zodpovedne a vždy noste ochranné prostriedky!

Páčil sa vám článok?