Ani pohodový vzťah plný lásky a porozumenia sa čas od času nevyhne nejakej tej škriepke, či výmene názorov. Zvýšenie hlasu by však nemalo byť v domácnosti na dennom poriadku, pozrime sa preto na niekoľko tipov, ako sa hádkam vyvarovať.
Empatia je kľúčová
Veľa z nás sa občas nechá uniesť svojimi pocitmi, preto má väčšina hádok silný emocionálny podtón. Môže sa stať, že sa priateľ alebo vaše dieťa hnevá, prípadne je nešťastné, alebo frustrované, a tieto pocity reflektuje do konfliktu s vami. Tento emocionálny stav s vami možno vôbec nesúvisí. Skúste sa ho preto najprv opýtať na jeho pocity a upokojiť ho. Potom možno pristúpiť k logickému riešeniu.
Počítajte do desať
Žiadna kaša by sa nemala jesť taká horúca, ako sa navarí. Skúste sa už pri prvotnom náznaku nedorozumenia zastaviť, zhlboka sa nadýchnuť a napočítať do desať. Prípadne aj do dvadsať, ak si to situácia vyžaduje. S chladnou hlavou sa budete môcť aj lepšie vyjadriť a nepoviete niečo, čo by vás potom mrzelo.
Napíšte si list
Ak ste príliš výbušný tip, ktorý by kvôli výhre v hádke pokojne zapredal dušu Diablovi, máme pre vás jeden špeciálny tip. Na chvíľku si sadnite do tichej miestnosti a napíšte opačnej strane list. Spíšte všetky svoje pocity, postrehy a argumenty, prípadne riešenia, ako by sa dal konflikt vyriešiť. Bez nadávok a expresívnych výrazov. Chápavý partner si list s radosťou prečíta a správnym spôsobom naň zareaguje.
Nerozkazujme, no žiadajme
Poumývaj riady! Vynes smeti! Aj takto môže vyzerať počiatok hádky. Preformulujme preto tieto rozkazy na žiadosti. “Prosím ťa, mohol by si dnes vyniesť kôš ty? Veľmi by si mi tým pomohol.” Čo poviete, neznie to oveľa lepšie?
Dajte tomu záver
Akýkoľvek rozkol by ste mali vždy uzavrieť, aby ste pri ďalšej výmene názorov neskĺzli opäť k starej nedoriešenej téme. Odtiaľ už takmer niet východiska.