Najvyššia šanca, že otehotniete, je počas ovulácie (uvoľnenie vajíčka z vaječníka). Práve vtedy je vaša maternica už pripravená na prijatie oplodneného vajíčka. Ak sa vajíčko neoplodní, vyplaví sa spolu s výstelkou maternice počas nasledujúcej menštruácie.

Kedy môže žena otehotnieť

To celé znamená, že žena môže otehotnieť len dvanásťkrát do roka a aj to len počas niekoľkých dní. Ak sa teda s partnerom snažíte o bábätko, mali by ste si užiť chvíľku romantiky v desiaty až štrnásty deň od prvého dňa vašej poslednej menštruácie (čas ovulácie).

Ak menštruujete síce pravidelne, no medzi jednotlivými menštruáciami pravidelne prejde aj viac ako 30 dní, budete mať neskôr aj ovuláciu. V takomto prípade je dobré pokúšať sa o bábätko v trinásty až štrnásty deň od začiatku vašej poslednej menštruácie.

Ako prebieha oplodnenie vajíčka počas ovulácie

Každý mesiac sa počas ovulácie z jedného vášho vaječníka uvoľní zrelé vajíčko. To následne cez vajcovody putuje do maternice. Práve počas tejto cesty sa vajíčko môže spojiť so spermiou a príde tak k oplodneniu. Spermie obsahujú látku rozpúšťajúcu vonkajší obal vajíčka, a preto môžu do vajíčka bez väčších problémov vniknúť. Hneď, ako spermia úspešne vnikne do vajíčka, stráca svoj bičík a nie je tak už viac pohyblivá.

Takéto čerstvo oplodnené vajíčko sa volá zygota. V prvých hodinách po oplodnení vajíčka prichádza k jeho deleniu na dve, pričom vajíčko kopíruje svoje DNA. Vajíčko sa aj naďalej delí a zároveň postupuje do maternice ženy. Výsledkom tohto delenia, zvaného aj ryhovanie, je morula so 64 bunkami.

Počas tohto procesu delenia zároveň vzniká aj dutý tvar – blastocysta. Tá približne v piaty deň po oplodnení vajíčka tiež prechádza do maternice a tam sa uhniezďuje. Z vnútornej vrstvy tejto blastocysty vzniká základ budúceho embrya. Zo všetkých novovzniknutých buniek bude len časť z nich vyvíjať embryo, pretože ďalšie budú vytvárať placentu či plodové obaly, ktoré chránia a obklopujú bábätko v maternici.