Už prešlo deväť týždňov od vašej poslednej menštruácie a pred siedmimi týždňami prišlo k oplodneniu vajíčka. Započali ste 9. týždeň tehotenstva – čo s týmto obdobím súvisí a na čo sa je dobré pripraviť? Prezradíme vám.
Vývoj bábätka v 9. týždni tehotenstva
Začína sa už tretí mesiac vývinu vášho bábätka a vášho tehotenstva. Drobec aktuálne meria približne od 2 do 3 centimetrov a stále viac sa podobá na malé bábätko. Formuje sa mu tvár, už je vidieť aj nos s dierkami, vyvíjajú sa šošovky, zrenice, sietnica aj očný nerv. Hoci očká má stále zatvorené, už to príliš dlho nebude trvať.
Vyvíjajú sa prvé svaly a dôležitý pupočník, ktorý spája drobca s vami, s jeho mamičkou. Cez pupočník sa mu do telíčka dostávajú živiny a odvádza sa odpad von z tela. Bábätku rýchlo rastú končatiny (horné aj dolné), pomaly sa mu vytvárajú brušká prstov i ohyby v lakťoch. Hoci vy to ešte stále necítite, váš drobec sa už pohybuje, krúti a hmýri. Ukázať vám to môže váš gynekológ na ultrazvuku.
Okrem iného sa bábätku v deviatom týždni tehotenstva vytvára a vyvíja aj bránica ako hlavný dýchací sval a tvoria sa základy sluchového ústrojenstva.
Jesť za dvoch je len mýtus: Ako ste na tom v 9. týždni?
Mnohým mamičkám sa počas deviateho týždňa tehotenstva uľaví, pokiaľ ide o rannú nevoľnosť. Tá môže práve v tomto období začať ustupovať a postupne sa zmierňovať. Neznamená to však, že by ste teraz mali začať jesť za dvoch. „Jedenie za dvoch“ je len mýtus, ktorý naozaj neplatí a dôležité je stále dbať na správnu životosprávu bohatú na všetky dôležité živiny a vitamíny a neradno vyradiť ani kyselinu listovú, ktorá vás sprevádza už od začiatku tehotenstva a jej veľmi cenná pre vás aj pre bábo.
Tehotenská anémia a tráviace problémy
U budúcich mamičiek sa práve v tomto štádiu tehotenstva zvyšuje objem plazmy viac ako obsah červených krviniek. Nebuďte preto prekvapená, ak vám gynekológ na základe vašich krvných výsledkov oznámi, že ste anemická. Tehotenská anémia nie je nič nezvyčajné. Lekár vám zrejme predpíše výživové doplnky a železo.
Potrápiť vás môže aj nafukovanie, zápcha či plynatosť. Aj to môže byť niekedy dôsledkom zvýšeného príjmu železa, ktoré ale potrebujete, aby ste sa zbavili tehotenskej anémie. Pomôcť vám môže vláknina, ktorá zlepšuje vyprázdňovanie. Jej prirodzenými zdrojmi sú napríklad čerstvé ovocie a zelenina, celozrnné pekárenské výrobky, obilniny, ale tiež rôzne jogurty.
Mamičky sa môžu v tomto tehotenskom štádiu pasovať aj so zhoršenou kvalitou pleti či zvýšenou kazivosťou zubov. Je dôležité dbať na zvýšenú hygienu ústnej dutiny a zubov, aby ste kazivosti predišli. Za zhoršenú kvalitu vašej pleti môže zvýšená hladina hormónov. Ak sa vám zdá, že sa vám navyše začali viac mastiť vlasy, skúste zvýšiť príjem tekutín, dopĺňajte si vhodné a prospešné vitamíny a obmedzte ťažké a mastné jedlá.
Gynekologické vyšetrenia a prvý ultrazvuk v 9. týždni gravidity
V deviatom týždni tehotenstva ste už zrejme po prvý raz ako tehotná navštívili vášho gynekológa. Máte svoju tehotenskú knižku a za sebou prvé vyšetrenia. Pripravte sa, že vyšetrenia budú pomerne časté počas trvania celého tehotenstva.
Ak nemáte žiadne ďalšie zdravotné problémy či komplikácie, zvyčajne bude vyšetrenie pozostávať z gynekologického vyšetrenia, odberu krvi a moču. V deviatom týždni tehotenstva však už lekár plánuje aj prvý ultrazvuk. Práve v tomto období sa z výbežku pre pohlavné orgány u vášho drobca začínajú vytvárať buď ženské, alebo mužské pohlavné orgány, takže je pravdepodobné, že sa už čoskoro dozviete odpoveď na to, či k vám domov pribudne chlapček alebo dievčatko.