Všimli ste si niekedy, že každý národ má svoje vlastné architektonické prvky? Niekto stavia tradičné stavby zo slamy, iní žijú v jurtách a ďalší stavajú výhradne z pieskovca. Aj slováci majú svoje tradičné architektonické postupy, ktoré si dnes pozrieme.

Vzory na chalúpkach

Čičmanský vzor je niečo, čo pozná každý Slovák. Vyzdobené drevené chalúpky, na ktorých sú nádherné ornamenty sú známe po celom svete. Takéto unikáty nájdete možno ešte v Rusku, na Ukrajine a v ostatných východných krajinách.

Mlyny

Klasický drevený mlyn nie je na Slovensku ničím neobvyklým. V mestách nájdeme aj veľké mlyny, ktoré sú na nerozoznanie od normálnych budov, ale aj veterné alebo vodné mlyny, ktoré sa síce už nepoužívajú, no sú stále funkčné.

Drevené kostolíky

Drevené kostolíky na východnom Slovensku sú dokonca zaradené aj do zoznamu svetového dedičstva Unesco. Niektoré z nich dokonca boli postavené bez použitia jediného klinca. Ako je to možné? Nuž, sme národ šikovný.

Tatranský profil

Keď človek vidí Tatranský profil, vie, že je na Slovensku. Tento typ výzdoby exteriérov a interiérov sa používa aj na mnohých rodinných domoch. Je jedno, či podbijete len okenice alebo aj odkvapový systém. Slováka v sebe nezapriete.

Zruby

Zruby nie sú naše národné dedičstvo a skôr by sme ich mohli prisúdiť severským národom, no aj tak ich na Slovensku nájdeme naozaj vo veľkom počte. Niekedy človek použije len zrubový obklad, inokedy je celý dom vybudovaný ako pravý zrub.

Páčil sa vám článok?