Už je to nejaký čas, odkedy sa základ dane s paušálnymi nákladmi znížil zo 60 % na 40 %. Čo to však znamená v praxi, ako sa to odrazí na vašich zárobkoch a kde všade ešte môžete ušetriť ťažko zarobené peniaze predtým, než ich dáte poisťovniam a štátu?

Hypotetický scenár

Predstavme si, že malý živnostník ročne fakturuje 18 000 eur. Pracuje ako programátor na voľnej nohe, a teda nemá absolútne žiadne náklady. Vďaka novému zákonu, si môže teraz z tejto celkovej sumy odpočítať 60 %, z čoho mu ostane iba 40 % základ dane. Ostane mu teda 7200 eur a z 10 800, ktoré sme odrátali daň platiť nemusí. Tie sú brané ako minuté na náklady.  

Aj z týchto 7200 eur však nemusí platiť daň nejakých horibilných 1400 eur, stále nám zostávajú platby, ktoré sa posielajú poisťovniam. Zaokrúhlene je minimálne dávka zdravotnej poisťovni 65 eur mesačne a sociálnej 165. To je 230 eur mesačne, rát 12 mesiacov, 2760 eur. Aj túto sumu odrátame od 7200 eurového základu. Ostáva nám 4440 eur, z ktorých musí živnostník zaplatiť daň.

Stále nie je koniec

Živnostník si môže pri účtovníctve uplatniť aj takzvané odpočítateľné položky v hodnote približne 3600 eur. Tie si môže uplatniť na seba, na nezamestnaného manžela/manželku a na dieťa až do 26 rokov, ak študuje. Aj keby však nemal manželku ani deti, stále si vie tento benefit uplatniť na sebe. Od 4440 eur teda odrátame ďalších 3600 a sme niekde pod 800 eurami, z ktorých zaplatiť daň nás vyjde do dvoch stoviek. Oplatí sa to?

Ak skutočne nemáte náklady, tak áno

Živnostníci, ktorí musia každý deň dochádzať za klientom, platiť si nájom priestorov, servis zariadení alebo kupovať materiál to až takto ružovo nevidia. Napriek tomu však toto opatrenie mnohým živnostníkom pomohlo uľahčiť si vypracovanie daňového priznania a trochu zoptimalizovať svoje dane.

Páčil sa vám článok?