Migréna je vždy veľmi nepríjemná. O to viac znepríjemňuje život ženy práve v období tehotenstva, kedy by sa mala radšej vyhýbať liekom určitého typu. Príčiny sú rôzne. Môžu ju vyvolať hormonálne zmeny alebo preeklampsia.
Príznaky migrény a jej liečenie
Migréna je pomerne intenzívna a veľmi silná bolesť, ktorú častokrát sprevádza séria príznakov, ktorými sú:
- Zvracanie a nevoľnosť;
- Nepohodlie na slnečnom svetle;
- Zvýšenie srdcového rytmu;
- Všeobecné nepohodlie.
Možnosti liečby migrény
Ako ju je teda možné liečiť a tlmiť? V prvom rade sa snažte zbaviť svojich obáv z ochorenia a ohrozenia svojho dieťatka. Týmito obavami nič nevyriešite a len si navyše pridáte starosti. Ak sa i tak objaví, je dobré rozoznať samotný druh bolesti – keď ide o klasickú bolesť hlavy, nie je dôvod veľmi sa znepokojovať. Ak sa však bolesť mení, prípadne pribúda intenzita a charakter, migréna si naozaj vyžaduje pozornosť. Dobrou správou je, že hormonálny vplyv tehotenstva má väčšinou pozitívny účinok na tento typ bolestí a tým sa stáva migréna miernejšou.
Ak ste teda trpeli migrénou pred tehotenstvom, je veľmi pravdepodobné, že sa počas tohto obdobia zlepší, a to predovšetkým v 3. až v 4. mesiaci tehotenstva.
Najčastejšie príčiny migrény
Iná situácia však je, ak sa migréna vyskytuje až v priebehu tehotenstva. Hormonálne zmeny okrem iného spôsobujú aj zväčšujúci sa objem kolujúcej krvi.
Ďalšími príčinami býva:
- Dehydratácia;
- Únava;
- Nedostatok spánku a odpočinku;
- Stres;
- Zvýšená psychická záťaž;
- Depresívna nálada;
- Znížená hladina cukru, hypoglykémia;
- Hladovanie a redukčné diéty počas tehotenstva, ktoré nie sú vhodné;
- Nedostatočný pohyb a čerstvý vzduch.
Počas tehotenstva je v prípade migrén nevyhnutné dávať si tiež pozor na lieky, ktoré budete užívať. Lieky by sa mali nasadiť až v momente, ak nie je iná možnosť, ale aj v tomto prípade je lepšie poradiť sa s lekárom. Platí, že určité lieky sa počas gravidity nemôžu užívať vôbec, majú totiž škodlivý účinok na plod a mohli by byť mimoriadne nebezpečné. Príčinou je, že účinné látky týchto liekov prechádzajú cez placentu až do krvného obehu plodu.
Ak je teda situácia natoľko vážna, že si vyžaduje liečbu liekmi, určite sa poraďte s lekárom o tom, ktoré lieky nie sú rizikové. Lekár vie zohľadniť prípadné ťažkosti súvisiace s tehotenstvom, charakter, dĺžku trvania a príčinu.
Je migréna nebezpečná pre plod?
Kladiete si otázku, či je migréna pre dieťa nebezpečná? Dobrá správa je, že nie. Ale váš stres a bolesť taktiež nikomu nepomáha, preto je potrebné ju riešiť.
Okrem samotných liekov, ako krajného riešenia migrény, sa snažte zotrvať v tmavšej a tichej miestnosti, v ktorej môžete relaxovať. Tiež sa odporúča pitná voda a iné tekutiny. Za žiadnych okolností by ste sa nemali obávať o zdravie svojho dieťaťa, a preto postupujte podľa pokynov gynekológa.