Ako sa blíži čas odchodu do vysnívanej prázdninovej destinácie, naberá na obrátkach chuť mnohých žien urobiť všetko pre to, aby čo najrýchlejšie schudli. Často to chcú dosiahnuť extrémne redukčnými diétami, prísnym detoxom či nezmyselnými hladovkami, čo však rozhodne nie je správna ani účinná cesta.
Kilogramy možno zhodiť aj menej drasticky. Ako na to?
Vyvážený zdravý jedálniček
Základom zdravého chudnutia je docieliť kalorický deficit, čo znamená, že energetický výdaj je väčší ako príjem. To docielite zložením a dodržiavaním nutrične vyváženého jedálnička, ktorý by mali tvoriť:
- zdravé tuky (orechy, semienka, avokádo, olivový olej, maslo, kvalitné morské ryby),
- komplexné sacharidy (ovsené vločky, quinoa, zemiaky, strukoviny, ryža),
- bielkoviny (vajcia, mandle, chudé hydinové a hovädzie mäso, cottage syr, tvaroh),
- vláknina (zelenina a ovocie).
Dôležitá je pestrosť, pravidelnosť, kvalita a množstvo potravy v rámci stanovených kalórií.
Zdravé chudnutie
Okrem kalorického deficitu je pre chudnutie veľkým prínosom vhodná fyzická aktivita s ohľadom na individuálne možnosti a zdravotný stav. Veľmi dôležitý je príjem dostatočného množstva tekutín (ideálna je čistá voda alebo nesladené čaje), eliminácia stresu a dostatok kvalitného spánku.
Najčastejšie chyby žien pri chudnutí
Počas chudnutia sa je nutné vyhnúť hladovaniu a drastickým diétam. Úplne vylúčiť zo stravy by ste mali:
- alkohol,
- vyprážané a tučné jedlá,
- polotovary,
- rýchly cukor.
Rovnako dôležité ako nejesť hlúposti, respektíve jesť správne a primerané množstvo zdravých jedál, je psychické nastavenie. Ženy sa v priebehu diéty dopúšťajú chyby, že chcú vidieť okamžité rýchle výsledky. Jednoducho, ak behom pár dní nevidia, že váha rapídne neklesá, strácajú trpezlivosť a odhodlanie. Pritom chudnutie je dlhodobý proces a jeho výsledky sú vysoko individuálne a nedostavia sa okamžite.
Účinná podpora chudnutia
Účinnému chudnutiu napomáhajú aj niektoré potraviny a výživové doplnky, ktoré naštartujú spomalený metabolizmus, podporia spaľovanie tukov a pôsobia detoxikačne. Zároveň telu dodajú cennú energiu a posilnia imunitu.
Vyskúšať môžete čaj matcha, zázvor, jablčný ocot, kurkumu, spirulinu, žihľavu či ananás. Nápomocný je aj proteín, spaľovače tukov, L-karnitín alebo aminokyseliny. Samozrejmosťou je, že organizmu by nemali chýbať ani vitamíny a minerály. Pravidelne si dopĺňajte horčík, vitamín D, C, K, A, E, B vitamíny aj chróm, aby ste počas diéty mali dostatok sily vytrvať až do úspešného konca.