Tie najmenšie detičky, prakticky novorodencov, sužujú nepríjemné bolesti bruška. Často sú prejavom dojčenskej koliky, avšak nemusí to byť jediná príčina. Prečo bábätká trpia bolesťami bruška a ako si s tým poradiť?

Najčastejšie príčiny bolesti brucha u dojčiat

Bolesti brucha u dojčiat sú najčastejšie dôsledkom nezrelosti tráviacej sústavy. To sa prejavuje zvýšenou plynatosťou v zažívacom trakte a tlakom na črevnú stenu.

Dojčenská kolika má viacero príčin vzniku, jednou z nich je aerofagia, kedy pri prehĺtaní mlieka dieťa prehltne aj vzduch. Následne dochádza k nafúknutiu tráviaceho traktu a vzniká bolesť brucha. Pomáha, ak má dieťa počas pitia prestávky, aby si mohlo odgrgnúť.

Bolesť bruška u dojčených a nedojčených detí

Je rozdiel, či je dieťa dojčené alebo pije umelé mlieko. Pri dojčení si bábätko samo ovláda príjem mlieka, pri pití z fľaše je však náročnejšie to regulovať, následkom čoho dochádza k zaťaženiu tráviaceho systému dieťaťa. To potom spôsobuje bolesti brucha, tzv. koliky. Aby ste tomu predchádzali, je nutné sa vyvarovať nadmerného prehltávania vzduchu pri pití – nech sú na cumľoch čo najmenšie dierky (vyberajte podľa veku dieťaťa a dávajte pozor na prehryzenie cumlíka) a mlieko vo fľaši príliš nepretrepávajte, aby sa nespenilo. Prípadne je možnosť siahnuť po antikolikových cumlíkoch. Tie prispievajú k zníženiu množstva prehĺtaného vzduchu.

Bolesti bruška u bábätiek často vyvoláva aj alergia na bielkoviny v kravskom mlieku a reflux, pri ktorom dojčené dieťa po pití grcká. Týka sa to najmä najmenších detičiek.

Účinné spôsoby, ako bojovať proti bolesti bruška u bábätiek

Ak máte pocit, že vaše bábätko trápi boľavé bruško – napr. ak plače, priťahuje nôžky k brušku, má ho tvrdé, rôzne sa krúti alebo vzpiera a pod., môžete vyskúšať rozličné spôsoby, ako mu pomôcť:

  • Masáž bruška a hrejivý obklad
    Masírovanie bruška bábätiek zaberá. Ideálne, ak budete dieťatko masírovať v oblasti pupka, a to jemnými krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek. Skombinovať to môžete s príjemným obkladom – na bruško mu priložte teplý (nie horúci) termofor, respektíve nahriatu plienku.
  • Poloha na bruchu
    Obľúbená poloha väčšiny detičiek – otočené na brušku na rodičovom predlaktí.
  • Odgrgnutie po pití mlieka
    Nielen prestávky počas dojčenia/pitia mlieka z fľaše, ale aj odgrgnutie na konci je dôležité! Pomáha dať dieťatko do vyvýšenej polohy a počkať, až si uľaví. Následne je vítaná vyššie spomínaná masáž bruška.
  • Cvičte s ním
    Nebojte sa, žiadne zložité cviky nehrozia. Ide o jemné hýbanie nožičkami bábätka, vďaka čomu sa uvoľnia vetry a predídete bolesti brucha. Stačí mu opakovane pritláčať kolienka na bruško, až kým neucítite uvoľnenie.
Páčil sa vám článok?