Páry, ktoré sa dozvedia tú radostnú novinu z pozitívneho testu alebo po návšteve lekára, majú o program okamžite postarané. Nasledujúce mesiace väčšinou trávia zisťovaním rôznych informácií o tehotenstve, pôrode a výchove dieťaťa. Koľko vlastne trvá tehotenstvo a ktoré míľniky sú najdôležitejšie?
Počet lunárnych a kalendárnych mesiacov
O tehotenstve sa všeobecne hovorí, že trvá 9 mesiacov. To je však pravda len vtedy, keď hovoríme o kalendárnych mesiacoch. V prípade tých lunárnych (ktoré sa opakujú každých 28 dní podľa fáz mesiaca) však trvá 10 mesiacov, čo vychádza na presne 280 dní.
Tehotenstvo v dňoch
Priemerná dĺžka tehotenstva by mala byť 280 dní. Ako vidíte, vychádza to presne na 40 týždňov. Často sa však hovorí aj o 42 týždňoch. To preto, že od týchto dvoch týždňov sa v niektorých prípadoch odpočítajú 2 týždne vtedy, keď rodičia nevedia úplne presne odhadnúť dátum počatia alebo takzvaných plodných dní.
Prvý trimester (12. Týždeň tehotenstva)
Prvý trimester tehotenstva vám ubehne ako voda. O tehotenstve sa pravdepodobne nedozviete skôr, ako v piatom týždni. Kým si dohodnete prehliadku u lekára a absolvujete ju, prvý trimester máte skoro za sebou. Do dovŕšení tejto prvej pomyselnej méty sa väčšinou pristupuje k oznámeniu tejto novinky rodine.
Druhý trimester (24. Týždeň tehotenstva)
V druhom trimestri budete musieť splniť množstvo povinností. Medzi inými napríklad aj oznámiť (odporúčame písomne) vášmu zamestnávateľovi tehotenstvo a vybaviť si všetky ostatné právne náležitosti, na ktoré už neskôr nebudete mať čas.
Tretí trimester (36. – 42. Týždeň tehotenstva)
V poslednom trimestri sa môžete pomaly tešiť na nástup na materskú dovolenku. Na tú sa nastupuje okolo 34. Týždňa tehotenstva. Viac ako mesiac tak máte doma čas nachystať si doma všetky veci pre príchod bábätka a študovať ďalšie veci o pôrode a následnej starostlivosti o dieťa.