Biť či nebiť? Je to aktuálna otázka v slovenských rodinách?

Tresty a bitku ako “výchovnú” metódu minulosti pomaly, ale isto prebíja rešpektujúci pohľad na vzťah rodič – dieťa. Je najvyšší čas si uvedomiť, že deti je možné vychovávať aj inak a lepšie. Bez bitia, ponižovania a strachu.

Bitka ako zastrašovanie dieťaťa

Dať dieťaťu facku alebo na zadok je mnoho jednoduchšie než trpezlivá vysvetľujúca výchova bez využívania väčšej fyzickej a mentálnej sily. Hoci je dovoľovanie si na slabšieho a menšieho považované vo všeobecnosti za prejav zbabelosti, paradoxne sú facky a rany dospelých mierené na deti, ktoré sa nevedia a nemôžu brániť, veľkou časťou spoločnosti stále akceptované.

„Výchovné facky“ nemajú s výchovou nič spoločné

Kde je hranica, čo je vo vzťahu k deťom ešte prípustné a čo už nie? Kto udáva, čo je výchovné a čo už sa považuje za týranie? 

Možno si stačí spomenúť na vlastné detstvo, kedy sa každému zrejme ušlo minimálne varechou na zadok. Aké pocity ste počas týchto momentov prežívali? Väčšina z nás sa asi zhodne na tom, že telesné tresty boli spojené so strachom, bezmocnosťou a ponížením. Žiadny telesný trest nikdy neviedol k väčšiemu rešpektu k rodičom ani k lepšiemu správaniu. 

Telesné tresty vedú k agresivite a psychickým problémom

Štatistiky sú neúprosné – na Slovensku je stále vysoké percento rodičov, ktorí deti trestajú aj fyzicky. A ich deti vyrastajú v presvedčení, že je to normálne.

Objektívnou pravdou je, že používanie telesných trestov zvyšuje u detí predpoklad agresívneho a rizikového správania v staršom veku, ako aj dlhodobé psychické problémy. Je to tak, deti sú ako špongie – nasávajú všetko, čo okolo sebe vidia a čo zažívajú a podľa toho si formujú vlastný obraz sveta. Rodičia sú ich najväčšie vzory a deti automaticky napodobňujú činnosti, ktoré u nich vidia. A práve preto je zásadné, aký príklad im rodičia dávajú. Deti si osvoja nielen dobré návyky, ale aj spôsob, ako rodičia riešia konflikty a napäté situácie. Aj keď žiadny manuál na dokonalú výchovu neexistuje, isté je, že akákoľvek forma násilia je neprijateľná, neúčinná a do bezpečného detstva nepatrí.

Páčil sa vám článok?