
prebaľovanie
Jednorazové alebo látkové plienky? Voda alebo vlhčené utierky? Čo robiť, aby bábätko nemalo zapareniny? Stačí ho správne prebaliť.
Toto sú praktické rady, ktoré zohľadnite pri prebaľovaní bábätka.
Látkové alebo jednorazové plienky?
Oba varianty plienok majú svoje výhody aj nevýhody. Za látkové plienky hovorí EKO stránka, jednorazové plienky sú zasa praktickejšie a rodičom uľahčujú život. Pri látkových plienkach je treba počítať s väčšou počiatočnou investíciou, ktorá sa ale v porovnaní s tým, koľko za celé obdobie prebaľovania zaplatíte za jednorazové plienky, vyplatí. Netreba zabudnúť na nutnosť pravidelne prať a správne sušiť látkové plienky.
Aj medzi jednorazovými plienkami môžete siahnuť po ekologickejších verziách. Sú vyrobené z priedušných prírodných materiálov, ktoré sú ľahšie rozložiteľné a kompostovateľné.
Niektoré mamičky majú obavu, že v látkovej plienke nemá dieťa dostatočnú voľnosť pohybu. Zvlášť u novorodencov je látková plienka objemnejšia než jednorazová. To však nemusí byť na škodu, pretože to pomáha správnemu nastavení bedier. Zároveň je dôležité dieťatku plienku, nech už ide o látkovú alebo „pampersku“, často zložiť a nechať pokožku dýchať. Umožňuje to bábätku mať voľnosť pohybu a tiež je to prevencia proti vzniku zaparenín.
Praktické rady pri prebaľovaní bábätka
- Bábätko by sa malo prebaľovať podľa potreby zhruba desaťkrát až dvanásťkrát denne.
- Prebaľovacie miesto – možno si zabezpečiť prebaľovací pult, prípadne samostatnú podložku, ktorú umiestnite na stabilné miesto. Praktickým riešením je prebaľovacia komoda, ktorá poskytuje úložný priestor na uskladnenie plienok, kozmetiky a detského oblečenia.
- Utiahnutie plienky – jednorazovú plienku zapnite tak, aby sa pred pupok bábätka vošli vaše dva prsty. Príliš voľná plienka spôsobí pretekanie moču a stolice, naopak silno utiahnutá plienka by ho zase mohla tlačiť. Pri látkových plienkach je nutné dávať pozor na to, aby vrchné nohavičky/body schovali všetky vnútorné plienky.
- Očistenie pokožky dieťaťa – ak je taká možnosť, voľte vodu. Malé dieťatko jednoducho opláchnite v umývadle pod prúdom tečúcej vody, ktorá dobre odstráni všetky nečistoty. Vlhčené obrúsky, ktoré sú dnes veľmi obľúbené, sú ideálnym pomocníkom na cestách a výletoch.
- Zadok novorodenca pri prebaľovaní utierajte vždy spredu dozadu – od genitálií po konečník.
- Napriek tomu, že sa bábätká často počas dojčenia pokakajú, odporúča sa ich prebaliť pred kŕmením, keď ešte nemajú plné bruško.
- Po umytí a osušení nezabudnite zadoček bábätka ošetriť krémom proti zapareninám.