Gravidita týždeň po týždni. Sledujte s nami všetky zmeny, ktoré sa dejú s telom ženy počas tehotenstva a ako sa bábätko v jej lone postupne vyvíja.
28. týždeň gravidity
Je to neuveriteľné, ale konečne prišiel ten deň – moment, kedy vstupujete do tretieho, posledného trimestra tehotenstva. To je čoraz citeľnejšie a viditeľnejšie – bábätko rýchlo rastie a naberá na váhe – za týždeň narastie o 1 až 2 centimetre. S tým súvisí aj množstvo plodovej vody, ktorej stále pribúda.
Nielen vám je tesno, aj bábätko sa v brušku čoraz viac tlačí, a preto sa môže zdať, že sa menej hýbe. Pre pokoj a istotu si to odsledujte – v priemere by ste mali zachytiť desať pohybov ráno aj večer. V prípade, že budete mať pochybnosti, obráťte sa na lekára.
Na sebe môžete pozorovať, okrem neprehliadnuteľného bruška, aj problémy so zápchou a miernu nervozitu. Na jedno zaberá vláknina, na to druhé primeraný pohyb a pohoda, ktorú si behom tretieho trimestra rozhodne navoďte.
Dieťa a jeho pokroky v 28. týždni tehotenstva
Dĺžka bábätka v 28. týždni je priemerne 38 cm a jeho váha je cca 1 kilogram.
Plodovú vodu, ktorej neustále pribúda, dieťatko pomaly pije (je možné, že jej behom dňa vypije až jeden liter).
Hoci už teraz sa vám asi zdá, že ste ako balón tesne pred prasknutím, nemýľte sa. Bábo síce priberá a čoraz rýchlejšie, ale na najväčší nárast na váhe sa stále len pripravuje. Pokiaľ ide o vývin jeho orgánov, pľúca ešte nie sú plne vyvinuté, aj mozog sa neustále zdokonaľuje a s tým aj znalosti dieťatka – jeho centrum myslenia, schopnosť pociťovať bolesť či čoraz jasnejšie reakcie na podnety z vonkajšieho prostredia.
Oči otvára viac a viac (už vníma aj svetlo a reaguje naň) a dokáže rozlíšiť sladkú, kyslú a horkú chuť. Rovnako tak úmyselne špúli ústa, otvára ich aj zatvára podľa potreby a často sa mračí (v závislosti od povahy). 🙂
Čo sa deje s telom mamy v 28. týždni?
Istotne vás trápi mnoho ťažkostí, a preto myslite pozitívne. Nechcete predsa, aby vaše vnímavé dieťatko cítilo, že ste smutná a depresívna?
V tejto fáze tehotenstva sa neodporúča ležať na chrbte, skôr si nájdite nejakú pohodlnejšiu polohu na boku (aj za pomoci tehotenských vankúšov). Predídete tak tlačeniu maternice na dutú žilu. Rastúca maternica je teraz veľmi aktívna a neustále pracuje – môžu sa objaviť aj prvé sťahy.
Nebuďte zaskočená, ak sa objavia problémy so zápchou. Tu pomôže dostatočný príjem vlákniny. Odporúča sa jesť menšie porcie viackrát denne.
Rovnako ako pestrá a zdravá strava je nevyhnutný pohyb. Nič prehnané, postačí prechádzka na čerstvom vzduchu (ak máte krokomer, stanovte si nejaký limit podľa toho, v akej kondícii ste, minimálne niekoľko tisíc krokov by ste však zvládnuť mohli).
Taktiež nezabúdajte na dostatok železa, aby ste zvládali zvýšený nápor tvorby červených krviniek. V prípade potreby si ho po konzultácii s gynekológom môžete doplniť aj formou výživových doplnkov.
Poradňa v 28. týždni gravidity
Pripravte sa na to, že teraz sa s vaším gynekológom uvidíte častejšie. Intenzívnejšie sa kontroluje poloha dieťatka. Prichádza totiž čas, aby sa uložilo správnym smerom – záhlavím smerujúcim k ústiu maternice. Mnohé detičky sú otočené opačne (panvovým koncom, keď smeruje zadočkom alebo nožičkami dolu, respektíve priečne), pričom tieto polohy nie sú na pôrod veľmi vhodné.