Toto je obdobie tehotenstva, ktoré si dokážete užiť. Netrápia vás už nevoľnosti, vaše telo si zvyklo na extra záťaž, ktorú preň tehotenstvo predstavuje, a tak je čas, aby ste sa o seba starali a dopriali si odpočinok.

Kedy povedať zamestnávateľovi o tehotenstve

Ak ste ešte o vašom tehotenstve nepovedali zamestnávateľovi, je najvyšší čas. Potvrdenie o tehotenstve vás ochráni aj pred výpoveďou a ak vykonávate náročnú prácu, zamestnávateľ je povinný upraviť vám pracovné podmienky tak, aby nebolo vaše tehotenstvo nijako ohrozené.

Od počatia práve ubehlo 13 týždňov a je to už 15 týždňov od vašej poslednej menštruácie.

Vlásky už chytajú farbu, vaše dieťa sa čoraz viac hýbe

Vaše bábätko momentálne meria asi 12 centimetrov a vážiť môže okolo 60 až 80 gramov. Jeho telíčko teraz rastie rýchlejšie ako hlava, ktorá až doteraz dominovala. Na hlavičke vidno vlásky, tvorí sa aj pigment, ktorý im dodáva sfarbenie a takisto sa pomaly vytvárajú aj náznaky obočia.

Už v minulom týždni vás bábätko začalo počuť a vnímať váš hlas. Hoci sluchové centrum ešte nie je plne vyvinuté, váš drobec zvukovo vníma okrem hlasu mamičky napríklad aj jej tep. Vaše dieťatko má ľudskú podobu, nohy sú dlhšie, trocha sa vystrelo a hlava už nie je tak disproporčne veľká oproti zvyšku tela.

Dieťatku začínajú pracovať aj lymfatické žľazy a thymus. Placenta je už plne vyvinutá a stará sa o vyživovanie plodu. Srdiečko už tiež pracuje naplno a lekár ho počas každej kontroly kontroluje. Jeho rytmus je oproti rytmu dospelého človeka dvojnásobný. Dieťatku sa takisto stále ďalej vyvíjajú kosti aj svalová hmota. Rado sa hýbe, cmúľa si palec, kope vás či sa odráža od stien maternice. Jeho pohyby ale mamička zrejme ešte stále nepociťuje.

Najpríjemnejšie obdobie tehotenstva

Práve ste v druhom trimestri vášho tehotenstva a ak vás netrápia žiadne zdravotné komplikácie, nemáte žiadne závažné diagnózy, v tomto období by ste mali sršať energiou. Vaše telo už je na tehotenstvo zvyknuté, a tak by vás viac nemala obťažovať neustála únava, spavosť, precitlivenosť ani tehotenská nevoľnosť.

Pokožka tehotných žien je suchšia, krémujte sa

Neustále vám rastie maternica. Práve v tomto tehotenskom štádiu sa začína obdobie jej najväčšieho rastu. Začínate aj viac priberať. Preto stále dbajte na vyvážený jedálniček, nejedzte za dvoch, ale radšej viackrát denne v menších porciách. Vaša pokožka môže byť v tomto období o niečo suchšia, preto nezabúdajte na krémovanie sa, najmä v partiách, ako sú prsia, brucho či stehná a pokojne sa natierajte prírodnými olejmi aj viackrát denne.

Tehotné ženy a zvieratá

Mamička by mala dbať na zvýšenú hygienu rúk, aby sa vyhla akejkoľvek neželanej infekcii, jesť len to, čo dobre pozná a čoho zloženie jej nijako neuškodí, vyhýbať sa polotovarom, predpripravenému jedlu, street foodu a nehrať sa so zvieratami, ktoré nepozná. Sex je v tomto štádiu tehotenstva absolútne bezpečný, mamičky sa nemajú čoho báť. Jediné, čo stojí za zváženie je poloha, aby počas neho nebol vyvíjaný tlak na brucho a plod.