Začiatok nového školského roka je za nami a s tým začína aj obdobie nastolenia nového režimu. Obzvlášť pre rodičov prvákov môže chvíľu trvať, kým vychytajú všetky muchy a zistia, ako vychystať dieťa do školy bez stresov a so všetkým, čo je potrebné.

Ako seba aj malého školáka nastaviť na novú životnú etapu? Toto je 5 cenných rád od skúsenejších rodičov, ktoré vás zbavia stresu a pomôžu prekonať prvotné nástrahy školskej dochádzky dieťaťa.

Trpezlivosť školskú pohodu prináša

Trápenie so školou – to nie je len každodenné chystanie desiaty a vypravenie dieťaťa načas do školy. Malého školáka vie potrápiť aj robenie domácich úloh či zapamätanie si, čo všetko pani učiteľka v škole hovorila.

Nestresujte sa kvôli tomu a rozhodne na dieťa zbytočne netlačte. Postupne si zvykne, ako sa lepšie sústrediť a byť pozorné v škole i doma. Chce to čas a trpezlivosť.

Pozitívna motivácia prváka

Hovorte s dieťaťom o škole v pozitívnom duchu. Povzbudzujte ho, poukazujte na kladné stránky jeho osobnosti a na všetko, čo sa už v škole naučilo a ešte sa naučí.

Rozprávajte sa s dieťaťom o škole

Pýtajte sa, čo sa dieťaťu v škole páči, aj čo sa mu prípadne až tak nepáči. Je dôležité, aby školák cítil v rodičoch oporu a vedel, že ak by nastal akýkoľvek problém, môže sa na nich obrátiť. Tiež dieťa ubezpečte, že na všetky nové úlohy a školské povinnosti nie je úplne samo. Neistému prvákovi veľmi pomáha vedomie, že spolu s vami zvládne náročný nástup do školy.

Nehovorte o svojich negatívnych skúsenostiach zo školy

Stres prváčika rozhodne nezmiernite, ak ho hneď na úvod postrašíte vlastnými zlými skúsenosťami zo školy. Nestrašte dieťa príliš ťažkými a nezvládnuteľnými úlohami, ktoré ho v prvej triede čakajú. Namiesto toho mu buďte nápomocní a upriamujte jeho aj svoju pozornosť skôr na pozitívne aspekty školskej dochádzky.

Čas na oddych a mimoškolské aktivity

V súčasnosti je trend, aby dieťa ihneď po nástupe do školy (mnoho detičiek navštevuje krúžky už v škôlke) nastúpilo do tanečnej, na hudobný nástroj a ideálne ešte niečo k tomu. Nech naplno rozvíja svoj potenciál a nenudí sa. Aj tu však platí, že všetkého veľa škodí.

Dajte dieťaťu možnosť vybrať si, čo ho baví a vyjadriť sa k tomu, čomu sa chce popri škole venovať. Nemusí okamžite začať so všetkým, predsa len sú deti, ktoré nástup do školy zvládajú ťažšie a potrebujú viac času, aby si zvykli a nabehli na nový režim. Najdôležitejšie je individuálne zohľadniť danosti a schopnosti dieťaťa, aby nebolo zbytočne preťažené, unavené a podráždené. To rozhodne nezlepší jeho prístup ku škole. A taktiež si nechajte čas na obľúbené hry a spoločné aktivity (vychádzka so psom, kino či bicykel).

Páčil sa vám článok?