Čím ďalej, tým viac ľudí netúži iba po úspešnej kariére, ktorej sú ochotní všetko obetovať. Túžia po práci, ktorá im umožní naplno sa venovať aj osobnému životu a aktivitám, ktoré považujú za zmysluplnejšie než samotnú prácu. Tento prístup sa označuje ako „lazy girl jobs“ – práca pre lenivé dievčatá.

O čom je tento trend a týka sa len žien?

„Lazy girl jobs“ – lenivosť alebo iné priority?

Pracovné pozície spadajúce pod označenie „lazy girl jobs“ sa zväčša týkajú nie príliš technických činností, sú slušne platené, nevyžadujú prílišný kontakt s kolegami a sú pomerne flexibilné. Ide jednoducho o prácu, ktorej sa nemusíte venovať nad rámec vašich povinností a nevyžaduje si mnoho námahy, stresu, proaktivity a žiadne nadčasy. Mnoho ľudí môže považovať osoby na týchto pozíciách za lenivé.

Za výrazom „lazy girl job“ nie je lenivosť, ale skôr marketing. Ľudia chcú pracovať, len už nie na úkor všetkého ostatného. Túžia mať dostatok času a energie na mimopracovné aktivity a súkromný život. Ten totiž považujú za dôležitejší než kariéru a nehodlajú sa ho vzdať. Snažia sa nájsť riešenie, ako vybalancovať všetky svoje potreby.

Stres z práce už nie je trendy

Donedávna bolo normálne nikdy nič nestíhať a byť z práce neustále vystresované. Pokiaľ ste sa tak necítili, možno vás prepadol pocit, že robíte niečo zle a báli ste sa to povedať nahlas. Akonáhle ste práci neobetovali všetko, nemysleli na ňu každú minútu dňa a neboli ste ochotné venovať sa jej nad rámec pracovnej zmluvy, mohli na vás ostatní pozerať ako na flákačky.

Dnes je naopak psychická pohoda v práci nesmierne dôležitá. Mnohí ju doslova vyžadujú a majú ju na najvyšších priečkach pracovných hodnôt.

Je generácia Z lenivejšia?

Kritika z radov predovšetkým starších ľudí znie, že ide len o rozmaznanosť mladšej generácie. Keď sa na pracovnom trhu objavia mladší zamestnanci, sú tendencie poukazovať na ich odlišnosti a na to, čo robia inak než tí skúsenejší a automaticky to považujú za chyby.

Veľkým problémom je samotné vnímanie významu slova „lenivosť“. Pre mladších ľudí to môže znamenať aj:

  • odmietanie uponáhľanej doby,
  • nechuť naháňať sa za profesijným rastom,
  • neochota považovať nadčasy za bežnú prax a nevyhnutnosť.

Mladí ľudia v tom často nevidia zmysel a radšej budú považovaní za „lenivých“, než aby práci obetovali celý svoj život. Nie každého totiž kariéra napĺňa takým spôsobom, že nepotrebuje v živote už nič iné. Pre mnoho ľudí je rovnako dôležitý naplnený osobný život, čas na koníčky aj dobrý spánok.

Páčil sa vám článok?