Rozhodli ste sa postaviť pri dome terasu? Určite máte množstvo nezodpovedaných otázok, na ktoré sa pokúsime zodpovedať práve my. Čo najviac trápi ľudí pri stavbe terasy a pričom robia chyby, ktoré môžu v neskoršej fáze spôsobiť problémy?

Podklad

Dokonalá rovina nie je potrebná, terasu postavíte aj na vode alebo na členitej skale. Avšak, ak chcete, aby terasa dobre “sadla” a aby sa vám časom nezačala hýbať, zvoľte rovinatý a dostatočne pevný povrch. Odporúčame ho predtým upraviť bagrom, ktorý ho zrovná a postará sa aj o jeho dôkladné utlačenie.

Pri dome či ďalej?

Stavba terasy hneď vedľa domu môže mať svoje výhody. Ide najmä o to, že dokážete využiť prípadný dlhší presah strechy domu a automaticky máte striešku aj nad terasou (alebo v druhom prípade nad vašim autom. Terasa ďalej od domu môže byť zaujímavejšia, no musíte riešiť strechu, ktorej sa budeme venovať nižšie.

Aký materiál použiť

Kameň, drevo, prípadne kov. Tieto materiály sú najobľúbenejšie najmä vďaka svojmu dizajnu ale i dlhej životnosti, ktorú ponúkajú. Okrem toho skvele zapadnú aj do celého záhradno/terasového konceptu. Zaujímavá terasa môže vzniknúť aj použitím sklenených aplikácií.

A čo zastrešenie?

Šindel, škridľa, plech… Alebo použijete len obyčajný Slnečník? Veľmi obľúbené sú aj živé strechy (napríklad z brečtanu alebo z viniču hrozna), ktorá vás ochránia pred Slnkom a dokážu plniť aj zaujímavú alebo užitočnú funkciu v podobe čerstvého ovocia na dosah zo stoličky.

Pozor na nábytok a vybavenie

Ratanové vybavenie má skvelý dizajn a vydrží dlho. Avšak, po pár rokoch začne pri vysokých teplotách praskať a trhať sa na najviac namáhaných miestach. Drevený nábytok si vyžaduje starostlivosť, na na druhej strane je pri pravidelnom lakovaní v podstate večný. Ponúka sa aj možnosť kamenných lavíc, tie sú však studené a aj v lete na ne potrebujete podsedáky.