Chystáte sa oživiť drevenú konštrukciu vášho altánku, tatranského profilu, záhradnej chaty alebo terasy? Pripravili sme si pre vás zoznam úkonov, ktoré vás pri renovácii dreva neminú a s ktorými na nič dôležité nezabudnete.

Hnilé drevo vymeniť

Niektoré drevené dosky sa mohli dostať až do takého stavu, že už im niet pomoci. Akékoľvek drevo, ktoré sa rozpadáva, práchnivie alebo hnije, jednoducho vymeňte za novú dosku alebo hranol. Niekedy ich treba vymeniť aj viac.

Popriťahujeme skrutky

Všetky skrutky a klince, ktoré slúžia na spojenie alebo spevnenie vašej drevenej stavby, poriadne skontrolujte, dotiahnite, prípadne posilnite novými .Drevo ako materiál pracuje takže skrutky sa mohli pokojne uvoľniť.  

Brúsime drevo

Terasové dosky, hranoly, aj všetky ostatné drevené časti jednoducho obrúsime ručne alebo pásovou či vibračnou brúskou. Nemusíte dať dole pol centimetrovú vrstvu. Stačí, ak zhodíte povrchovú špinu a starý lak, aby sa drevo mohlo opäť nalakovať.

Moríme

Keď už máme drevo poriadne vykefované, môžeme ho namoriť roztokom, ktorý sa do neho vpije a posilní respektíve vyživí celú stavbu. Niektoré moderné moridlá majú za úlohu spevniť vysychajúce drevo.

Lakujeme

Ako posledná úloha nás čaká lakovanie dreva, respektíve gélovanie. Oba tieto prípravky zabraňujú poveternostným vplyvom a UV žiareniu, aby drevo poškodzovali. Pravidelné lakovanie predĺži životnosť vášho dreva.