Zima sa nezadržateľne blíži a niektoré drevené povrchy v našej záhrade potrebujú dodatočné ošetrenie pred vplyvom mrazu a snehu. Na čo si dať pri ošetrovaní pozor a ktoré prípravky sú najvhodnejšie? 

Starý lak musí dole 

Drevené dosky musíte v prvom rade ohoblovať. Keď sa zbavíte starého laku, cez ktorý by sa ten nový nedostal, následná úprava je oveľa jednoduchšia. Dajte si však pozor, aby ste neoškrábali aj drevo. 

Drevo poriadne napustite 

Druhým krokom je poriadne napustenie drevených dosiek. Použite vhodný prípravok, ktorý drevo vyživí a dodá mu novú silu, pevnosť a zároveň ochranu pred roztočmi. 

Ochrana pred UV aj mrazom 

Lak, glazúra, olej alebo gél, ktorý použijete ako vonkajší náter, by mal drevo ochrániť pred mrazom, ale aj pred UV žiarením, ktorého je dostatok aj v zime. Nepodceňte kvalitu takýchto prípravkov, vaša drevená chata vám neskôr poďakuje.  

Čo také stromy? 

Aj stromy je vhodné ošetriť. Naši predkovia používali vápno, ktorým stromy natierali približne do výšky jedného metra od zeme. Vápno stromy ochráni pred mrazom a budú tak rodiť aj ďalšie roky. 

Pozor aj na mladé dreviny 

Mladé dreviny sa tradične balili do malého zväzku slamy, ktorý lepšie udrží teplo a tiež ich ochráni pred vymrznutím. Odporúčame to najmä pri mladých ovocných stromčekoch.

Páčil sa vám článok?