Stojíte pred veľkým rozhodnutím. Sama alebo spolu s partnerom kupujete svoj byt. Kúpa bytu je väčšinou rozhodnutie na celý život. Preto vám poradíme pár tipov, na ktoré by ste sa mali zamerať pri obhliadkach a výbere toho pravého bytu pre vás.

Ujasnite si rozpočet

Kúpa bytu začína a končí vaším rozpočtom. Sadnite si k svojim výdavkov a napíšte si na papier, koľko mesačne miniete. Skúste porozmýšľať, ako by sa aspoň trochu dali výdavky okresať. Keď to máte hotové, nájdite si cez internet ľubovoľnú hypo kalkulačku. Zadajte do nej svoj príjem a výdaj. Ak máte partnera, zadajte aj jeho príjem a výdaj. Hypo kalkulačka vám vypočíta, koľko môžete približne dostať hypotéku. Teraz už približne viete, aké cenové kategórie bytov môžete hľadať.

Iné je, ak máte v rodine niekoho, kto vám založí svoje bývanie a už sa môžete pohybovať v trochu vyšších cenách. Choďte sa nezáväzne spýtať do banky a nechajte sa poučiť o podmienkach.

Spravte si prehľad

Teraz už približne poznáte váš finančný strop. Teraz máte dve možnosti. Buď navštívite realitné kancelárie a informujete sa o aktuálnych ponukách bytov, alebo budete hľadať online. Odporúčame kombináciu oboch možností. Nikdy neviete, kde nájdete ten pravý byt.

Nájdite si viac bytov a spolu s partnerom si k tomu sadnite a preberte si, čo sa vám páči a nepáči na konkrétnom byte. Zistíte, v čom sa vaše predstavy stretávajú a v čom nemáte totožné predstavy. Pri nich si povedzte, akú prioritu táto predstava pre vás má. Vďaka tomu sa vám budú ľahšie robiť kompromisy.

Stav bytu

Je veľmi dôležité včas si uvedomiť, v akom stave byt hľadáte. Chcete zrekonštruovaný alebo preferujete byt v pôvodnom stave, ktorý si prerobíte podľa vašich predstav? Máte kde bývať, kým sa spravia hrubé práce? Aký máte rozpočet na rekonštrukciu? Dokážete si ho dofinancovať? Aj pôvodný aj zrekonštruovaný byt má svoje byty, dôležité sú vaše preferencie.

Počet izieb

Ujasnite si, koľko potrebujete izieb. Ak ste mladá a slobodná, pravdepodobne si vystačíte s garsonkou alebo jednoizbových bytom. Ak hľadáte byt ako pár, je na mieste dohodnúť sa, koľko izieb budete potrebovať. Troj či štvorizbový byť? Kúpime trojizbový a po pár rokov budeme uvažovať nad domom? Verte nám, toto je na dlhšiu debatu. Dôležité sú finančné možnosti.

Metráž bytu

Metráž bytu je veľmi dôležitý faktor. Nikto sa vo svojom byte nechce cítiť stiesnene, hlavne, ak tam plánuje zostať dlhodobo. Pri ponukách si určite všimnete jednu vec. Buď budete musieť voliť veľkú metráž, ale pôvodný stav, alebo malá metráž a zrekonštruovaný stav. Avšak menšia metráž nie je vždy horšia voľba. Veľa sa dá spraviť dispozičným riešením a vhodným nábytkom.

Výťah, pivnica a spol.

Áno, všetci chceme výťah, čo najväčšiu pivnicu a balkón. Ale musíte si uvedomiť, že popri splácaní hypotéky a prípadnému úveru na dofinancovanie budete platiť bytový fond a energie. Niekedy práve vysoké bytové náklady môžu odradiť od kúpy inak vhodného bytu.

Chceme vás upozorniť aj na to, že práve výťah a prípadná plánovaná rekonštrukcia a zatepľovanie bytového domu dokážu bytový fond pekne navýšiť.